Jajka to bogactwo cennych składników odżywczych, w szczególności pełnowartościowego białka, witamin A, D, E i K czy tłuszczów nienasyconych. Nic więc dziwnego, że dietetycy zalecają, aby znalazły się one w każdym zbilansowanym planu żywieniowym. Czy w takim razie dieta jajeczna jest zdrowym i bezpiecznym sposobem odżywiania? Sprawdzamy, na czym polega i czy pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów!
Zasady diety jajecznej
Dieta jajeczna to rygorystyczny i ekspresowy plan żywieniowy, trwający 7 lub maksymalnie 14 dni. Jej twórcami są dietetycy z klinki Mayo w Stanach Zjednoczonych, których celem było przygotowanie jadłospisu pozwalającego na szybką utratę zbędnych kilogramów. Miało to pomóc w szczególności w leczeniu otyłości, jednak dietetycy z całego świata aż do dziś kwestionują bezpieczeństwo takich zmian żywieniowych, nawet jeśli są tylko tymczasowe.
Na czym polega dieta jajeczna? Zasady nie są skomplikowane:
- każdego dnia należy jeść tylko 3 posiłki,
- każde danie musi zawierać 2 jajka na miękko lub twardo (łącznie 6 jajek dziennie),
- między posiłkami można zjeść małą przekąskę – wybrany owoc lub kromkę chleba,
- znacznie ogranicza się kaloryczność wszystkich dań,
- nie wolno jeść cukru i soli.
Co istotne, jajka nie mogą być gotowane dłużej niż 10 minut! Dodatkowo na liście dozwolonych produktów, które możesz z nimi łączyć, znalazły się:
- świeże warzywa i owoce – ogórki, pomidory, sałata, brokuły, marchewki, gruszki, pomarańcze, jabłka, banany czy grejpfruty,
- tłuszcze – olej, oliwa, masło, a nawet majonez,
- kefir i chudy ser,
- niektóre produkty zbożowe.
Jeśli chodzi o napoje, to oprócz wody można pić czarną herbatę, zioła lub kawę.
Jakie efekty daje dieta jajeczna?
Oczywistym efektem diety jajecznej jest utrata kilogramów. Nic w tym dziwnego – w końcu plan żywieniowy nie dostarcza zbyt wielu kalorii, co automatycznie przekłada się na spadek wagi. Twórcy obiecują rezultaty wynoszące nawet do 3-4 kg tygodniowo. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj są one tymczasowe, a skutki zdrowotne niezbilansowanej półgłodówki, bo tym właśnie jest dieta jajeczna, mogą zostać z Tobą do końca życia.
Dieta jajeczna – przeciwwskazania
Dieta jajeczna nie jest dla każdego. Plan żywieniowy nie sprawdzi się przede wszystkim u osób, które zmagają się z alergią na białko lub żółtko kurze. Dodatkowo nie zaleca się stosowania tego menu w przypadku:
- podwyższonego cholesterolu,
- chorób nerek, wątroby i trzustki,
- jakichkolwiek dolegliwości związanych z układem krążenia.
Co ciekawe, dieta jajeczna nie jest również polecana osobom, które mają przewlekłe problemy jelitowe.
Zalety diety jajecznej
O ile włączenie jajek do codziennego, odpowiednio zbilansowanego i mającego prawidłową kaloryczność menu może przynieść doskonałe efekty, tak przejście na dietę jajeczną nie jest raczej dobrym pomysłem. Potwierdza to naprawdę krótka lista zalet, na której znalazły się:
- możliwość szybkiego zrzucenia nadprogramowych kilogramów,
- posiłki, które przypadną do gustu miłośnikom jajek.
Czy dieta jajeczna jest niebezpieczna? Poznaj jej wady
W porównaniu do zalet lista minusów diety jajecznej jest dość długa, co pozwala wyciągnąć prosty wniosek – taki plan żywieniowy jest zdecydowanie niebezpieczny dla zdrowia. Do wad takiego jadłospisu zaliczamy:
- monotonię – menu bazujące głównie na jajkach sprawi, że po kilku dniach jedzenie po prostu Cię znudzi i zamiast być przyjemnością, stanie się męczącym doświadczeniem, po którym zdecydowanie będziesz mieć dość jajek,
- ryzyko dla zdrowia – monotonna dieta jajeczna to prosty sposób na nabawienie się niedoborów pokarmowych. W końcu przechodząc na nią, musisz zrezygnować z większości produktów spożywczych! Efekt? Mało błonnika, witaminy B1 i B6, żelaza, wapnia i wielu innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
- niski poziom energii – ta wada jest bezpośrednio związana z niską kalorycznością diety jajecznej i całkowitym wyeliminowaniem z menu węglowodanów złożonych, które prowadzą do pojawienia się ospałości i ogólnego pogorszenia samopoczucia,
- problemy z koncentracją – niedobór glukozy sprawia, że Twój mózg nie może prawidłowo pracować. W takich sytuacjach oprócz kłopotów ze skupieniem pojawia się także pogorszenie zdolności logicznego myślenia,
- ryzyko obciążenia nerek i wątroby oraz problemy z układem krążenia – mnóstwo białka, cholesterolu i tłuszczu oraz ograniczenie pozostałych składników odżywczych może nieść za sobą ogromne ryzyko pojawienia się problemów z nerkami, wątrobą, a nawet układem krążenia.
Na tym jednak nie koniec! Dieta jajeczna ma przede wszystkim odchudzać. Nie da się jednak bezpiecznie i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, stosując plan żywieniowy, którego kaloryczność wynosi często poniżej 1000 kcal! Taki sposób odżywiania to najprostszy sposób na szybki powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych i wystąpienie efektu jo-jo.
Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, to nie eksperymentuj z dietą jajeczną czy South Beach. Zamiast tego wybierz pożywne, odpowiednio zbilansowane i smaczne pudełka dostępne w naszej ofercie! Dzięki nim osiągniesz wymarzony cel sylwetkowy bez ryzyka utraty zdrowia i wystąpienia efektu jo-jo.
Porcja świeżych artykułów



Dieta na wysoki cholesterol. Co jeść, a czego unikać?
Jak skomponować jadłospis, aby obniżyć wysoki cholesterol? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy produkty obniżające poziom cholesterolu oraz zasady diety ukierunkowanej na zmniejszenie poziomu cholesterolu.
.jpg)
Ile posiłków dziennie jeść dla zdrowia? Zasady zdrowej diety w pigułce
Ile posiłków dziennie jeść, by czuć się dobrze? A ile, gdy chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów? Wyjaśniamy, dlaczego warto spożywać regularne posiłki w ciągu dnia, a także jakie są zasady zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli jeszcze nie znasz tych wytycznych lub chcesz je sobie odświeżyć, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Przedstawiliśmy je w pigułce!

Jedzenie późnym wieczorem – jaki ma wpływ na zdrowie i sylwetkę?
Jedzenie późnym wieczorem obfitych i tłustych pokarmów ma niekorzystny wpływ na jakość snu. Może również powodować dolegliwości trawienne, takie jak zgaga, wzdęcia czy niestrawność. Nie oznacza to jednak, że kolacja to posiłek zbędny. Przeciwnie! Podpowiadamy, co jeść przed snem, aby dobrze spać, a także kiedy zjeść kolację.