Dieta lekkostrawna to plan żywieniowy, którego celem jest ułatwienie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Właśnie dlatego poleca się ją przede wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, na przykład nieżytem żołądka, rakiem jelita grubego czy chorobą Leśniowskiego-Crohna, a także przy chorobach przyzębia czy infekcyjnych. Czy w takim razie istnieje zależność między dietą lekkostrawną a błonnikiem pokarmowym, który jest odpowiedzialny między innymi za zmniejszenie czasu pasażu jelitowego? Zdecydowanie tak!
Dieta lekkostawna a błonnik pokarmowy – czy należy go wyeliminować?
Błonnik, który nazywa się także włóknem pokarmowym, to nic innego, jak substancja roślinna, która po dostaniu się do przewodu pokarmowego nie jest ani trawiona, ani wchłaniana. To właśnie dzięki temu jest ona niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, a do tego odpowiada za uczucie sytości – włókno wiąże wodę i pęcznieje, sprawiając, że nie czujesz głodu. Jaka jest w takim razie zależność między dietą lekkostrawną a błonnikiem pokarmowym? Zdecydowanie nie należy go całkowicie eliminować z diety, ponieważ jest na przykład niezbędny do utrzymania równowagi mikroflory jelitowej. Należy jednak go ograniczyć, najlepiej do minimum. Oznacza to, że każdego dnia powinno spożywać się produkty o łącznej zawartości błonnika pokarmowego nieprzekraczającej 25 g.
Czy można zwiększyć przyswajalność błonnika na diecie lekkostrawnej?
Dieta lekkostrawna może być rygorystyczna. Na szczęście możesz wykorzystać kilka trików, dzięki którym zwiększysz przyswajalność błonnika pokarmowego. W jaki sposób? Przykładowo, najwięcej włókna znajduje się w surowych warzywach. Wystarczy je rozdrobnić, a następnie ugotować, aby zmniejszyć jego ilość. Możesz także pić soki, zamiast zjadać całe owoce. Problematyczne mogą okazać się produkty zbożowe. Tu należy zwrócić uwagę na stopień przemiału. Najlepszym wyborem będą artykuły spożywcze o średnim stopniu, czyli na przykład kasza kuskus czy sucharki.
Czy dieta LighDiet.pl jest lekkostrawna?
Wszystkie diety dostępne na LightDiet.pl, choć są smacznym źródłem mnóstwa składników odżywczych, są bogate w błonnik i tym samym wspierają pracę układu pokarmowego. Oznacza to, że nie można uznać je za diety lekkostrawne, przeznaczone dla osób z poważnymi chorobami, jak nowotwór przewodu pokarmowego czy zapalenie błony śluzowej jelit. Przed zamówieniem wybranego menu zalecamy konsultację z Twoim lekarzem lub naszym dietetykiem. Specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi, czy wybrana dieta będzie odpowiednia w Twojej jednostce chorobowej.
Porcja świeżych artykułów



Dlaczego warto wybierać produkty pełnoziarniste?
Spożywanie produktów pełnoziarnistych w ramach codziennej zbilansowanej diety wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste i jakich wartości odżywczych dostarczają. Podpowiadamy również jak wybierać dobre pieczywo pełnoziarniste w gąszczu bochenków, które udają zdrowszą alternatywę dla jasnego chleba.

Jaki makaron jeść na diecie?
Makaron to lubiany produkt zbożowy ze względu na uniwersalne zastosowanie w kuchni oraz różnorodność kształtów. Spaghetti, penne, gniazdka czy orzo to tylko przykłady rodzajów makaronów, które można klasyfikować również ze względu na rodzaj mąki, z jakiej powstały. Jaki makaron jeść na diecie odchudzającej, cukrzycowej, lekkostrawnej, bezglutenowej i ketogenicznej? Mnogość możliwości może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Co jeść na ładną cerę i włosy?
Ładna cera i włosy są wizytówką każdej kobiety i mężczyzny. Kluczem do ich dobrej kondycji jest odpowiednia dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. W tym artykule podpowiemy, jakie składniki pokarmowe mają kluczowe znaczenie oraz co jeść na ładną cerę i włosy.