Jesteś świeżo po wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym? W takim razie dentysta z pewnością już wspomniał o konieczności przejścia na białą dietę. Czym tak właściwie jest, ile trwa oraz z jakich produktów należy zrezygnować? Podpowiadamy!
Biała dieta – na czym tak właściwie polega?
Biała dieta to specjalny plan żywieniowy przeznaczony dla osób, które są świeżo po zabiegu wybielania zębów. Jej cel jest prosty – tymczasowe wyeliminowanie z jadłospisu produktów spożywczych, które mogą prowadzić do powstawania nowych przebarwień. Głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za zaprzepaszczenie efektów wybielania są barwniki zawarte w jedzeniu, i to zarówno te naturalne, jak i sztuczne.
Przestrzeganie zasad białej diety jest naprawdę ważne, ponieważ zęby, które były niedawno wybielane, są jeszcze bardziej podatne na zabarwienia! Dzięki niej nie tylko ochronisz szkliwo przed ponownym pojawieniem się żółtawego odcienia, ale także dostarczysz ciału wszystkie składniki odżywcze. W końcu biała dieta nie powstała po to, aby pomóc Ci w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, a w celu przedłużenia efektów wybielania zębów.
Zasady białej diety są naprawdę proste. Codzienne menu musi:
- bazować przede wszystkim na jasnych, najlepiej białych produktach spożywczych,
- być odpowiednio zbilansowane i zróżnicowane,
- pokrywać Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Ile trwa biała dieta?
Choć biała dieta może wydawać się początkowo dość wymagająca, to na szczęście nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj stosuje się ją do 7 do 14 dni, w zależności od zaleceń otrzymanych od stomatologa. Jedno jest pewne – im dłużej będziesz dbać o to, aby na Twoim talerzu królowały jasne barwniki, tym dłużej utrzyma się efekt wybielonych zębów. Dodatkowo, dwa tygodnie to optymalny czas, który pozwala na zmniejszenie wrażliwości szkliwa po zabiegu.
Nie oznacza to jednak, że biała dieta ma zostać w Tobą na zawsze! Po dwóch tygodniach należy wrócić do normalnego jadłospisu, pamiętając jednak, że nawet wtedy Twoje zęby są narażone na powstawanie przebarwień, spowodowanych paleniem papierosów czy piciem czarnej herbaty i kawy. Pamiętaj także, że w ciągu 24 godzin po zabiegu wybielania zębów należy unikać zbyt zimnego lub gorącego jedzenia.
Jakie produkty jeść na białej diecie?
Jak sama nazwa wskazuje – biała dieta bazuje przede wszystkim na białych, niebarwiących produktach spożywczych. Które z nich możesz jeść bez obaw po zabiegu wybielania zębów? Na liście znajdują się:
- białe warzywa – kalarepa, ogórek i cukinia bez skórki, kalafior, korzeń pietruszki, białe szparagi, ziemniaki, biała fasola, seler czy czosnek;
- nabiał – mleko, jogurt naturalny, masło, kefir, śmietanka, maślanka, biały ser (np. feta, mozzarella i ser kozi);
- mięso i owoce morza – kurczak, indyk, białe ryby (mintaj, dorsz, halibut), krewetki, małże;
- produkty zbożowe – biały ryż, kasza jaglana i jęczmienna, białe pieczywo, białe makarony, płatki i otręby owsiane.
Dodatkowo na białej diecie możesz pić wodę niegazowaną (koniecznie bez cytryny), mleko, wodę kokosową, a nawet białe wino.
Z wymienionych produktów spożywczych możesz przygotować mnóstwo smacznych, pożywnych i odpowiednio zbilansowanych posiłków. Postaraj się jednak zrezygnować ze smażenia podczas stosowania białej diety. O wiele lepszymi sposobami na obróbkę termiczną jedzenia będą duszenie, gotowania i pieczenie.
Które produkty spożywcze są zakazane na białej diecie?
Jakie w takim razie produkty spożywcze należy odstawić, przechodząc na białą dietę? Konieczne jest zrezygnowanie z:
- przypraw (szczególnie tych kolorowych, które mogą barwić zęby, np. kurkumy, curry, chilli i cynamonu);
- słodyczy;
- warzyw – kapusty czerwonej, dyni, papryki, cebuli czerwonej, marchewki, pomidorów, brokułów, groszku, szpinaku, jarmużu;
- owoców – najlepiej spożywać wyłącznie banany, a pozostałe z nich całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu podczas diety;
- żółtek jaj;
- kawy, ciemnej herbaty, soków, wody z dodatkiem cytryny i owoców;
- mięsa – wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, pasztetów;
- nabiału – jogurtów, maślanek i kefirów z dodatkiem owoców czy czekolady, sera topionego, sera wędzonego i żółtego;
- dżemów, przecierów, gotowych sosów itp.
Na tym nie koniec! W trakcie zakupów czytaj uważnie składy, które są cennym źródłem informacji na temat zawartości sztucznych barwników w żywności. Będąc na białej diecie, należy szczególnie unikać tych oznaczonych następującymi symbolami: E177 (węglan wapnia), E110, E133 i E171 (dwutlenek tytanu).
Biała dieta na odchudzanie?
Czy biała dieta ogranicza się wyłącznie do zadbania o wygląd zębów? Jak się okazuje – nie! Niektóre osoby, które ją stosowały, zauważyły regulację apetytu. Co ciekawe, dzięki spożywaniu określonej grupy produktów możesz:
- zadbać o prawidłowy metabolizm i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego,
- schudnąć (brak słodyczy, fast foodów i gazowanych napojów),
- wprowadzić do menu mnóstwo warzyw, których do tej pory brakowało w Twojej diecie.
Oczywiście pamiętaj, że biała dieta to tylko chwilowa zmiana żywienia, która nie sprawdzi się na dłuższą metę. Jeśli chcesz na stałe zachować zdrowe nawyki żywieniowe, postaw na zbilansowaną i różnorodną dietę. Takie posiłki znajdziesz w ofercie naszego cateringu dietetycznego.
Porcja świeżych artykułów
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!
Dieta oczyszczająca jelita. Co jeść i pić, aby oczyścić jelita?
Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.