Jesteś świeżo po wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym? W takim razie dentysta z pewnością już wspomniał o konieczności przejścia na białą dietę. Czym tak właściwie jest, ile trwa oraz z jakich produktów należy zrezygnować? Podpowiadamy!
Biała dieta – na czym tak właściwie polega?
Biała dieta to specjalny plan żywieniowy przeznaczony dla osób, które są świeżo po zabiegu wybielania zębów. Jej cel jest prosty – tymczasowe wyeliminowanie z jadłospisu produktów spożywczych, które mogą prowadzić do powstawania nowych przebarwień. Głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za zaprzepaszczenie efektów wybielania są barwniki zawarte w jedzeniu, i to zarówno te naturalne, jak i sztuczne.
Przestrzeganie zasad białej diety jest naprawdę ważne, ponieważ zęby, które były niedawno wybielane, są jeszcze bardziej podatne na zabarwienia! Dzięki niej nie tylko ochronisz szkliwo przed ponownym pojawieniem się żółtawego odcienia, ale także dostarczysz ciału wszystkie składniki odżywcze. W końcu biała dieta nie powstała po to, aby pomóc Ci w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, a w celu przedłużenia efektów wybielania zębów.
Zasady białej diety są naprawdę proste. Codzienne menu musi:
- bazować przede wszystkim na jasnych, najlepiej białych produktach spożywczych,
- być odpowiednio zbilansowane i zróżnicowane,
- pokrywać Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Ile trwa biała dieta?
Choć biała dieta może wydawać się początkowo dość wymagająca, to na szczęście nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj stosuje się ją do 7 do 14 dni, w zależności od zaleceń otrzymanych od stomatologa. Jedno jest pewne – im dłużej będziesz dbać o to, aby na Twoim talerzu królowały jasne barwniki, tym dłużej utrzyma się efekt wybielonych zębów. Dodatkowo, dwa tygodnie to optymalny czas, który pozwala na zmniejszenie wrażliwości szkliwa po zabiegu.
Nie oznacza to jednak, że biała dieta ma zostać w Tobą na zawsze! Po dwóch tygodniach należy wrócić do normalnego jadłospisu, pamiętając jednak, że nawet wtedy Twoje zęby są narażone na powstawanie przebarwień, spowodowanych paleniem papierosów czy piciem czarnej herbaty i kawy. Pamiętaj także, że w ciągu 24 godzin po zabiegu wybielania zębów należy unikać zbyt zimnego lub gorącego jedzenia.
Jakie produkty jeść na białej diecie?
Jak sama nazwa wskazuje – biała dieta bazuje przede wszystkim na białych, niebarwiących produktach spożywczych. Które z nich możesz jeść bez obaw po zabiegu wybielania zębów? Na liście znajdują się:
- białe warzywa – kalarepa, ogórek i cukinia bez skórki, kalafior, korzeń pietruszki, białe szparagi, ziemniaki, biała fasola, seler czy czosnek;
- nabiał – mleko, jogurt naturalny, masło, kefir, śmietanka, maślanka, biały ser (np. feta, mozzarella i ser kozi);
- mięso i owoce morza – kurczak, indyk, białe ryby (mintaj, dorsz, halibut), krewetki, małże;
- produkty zbożowe – biały ryż, kasza jaglana i jęczmienna, białe pieczywo, białe makarony, płatki i otręby owsiane.
Dodatkowo na białej diecie możesz pić wodę niegazowaną (koniecznie bez cytryny), mleko, wodę kokosową, a nawet białe wino.
Z wymienionych produktów spożywczych możesz przygotować mnóstwo smacznych, pożywnych i odpowiednio zbilansowanych posiłków. Postaraj się jednak zrezygnować ze smażenia podczas stosowania białej diety. O wiele lepszymi sposobami na obróbkę termiczną jedzenia będą duszenie, gotowania i pieczenie.
Które produkty spożywcze są zakazane na białej diecie?
Jakie w takim razie produkty spożywcze należy odstawić, przechodząc na białą dietę? Konieczne jest zrezygnowanie z:
- przypraw (szczególnie tych kolorowych, które mogą barwić zęby, np. kurkumy, curry, chilli i cynamonu);
- słodyczy;
- warzyw – kapusty czerwonej, dyni, papryki, cebuli czerwonej, marchewki, pomidorów, brokułów, groszku, szpinaku, jarmużu;
- owoców – najlepiej spożywać wyłącznie banany, a pozostałe z nich całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu podczas diety;
- żółtek jaj;
- kawy, ciemnej herbaty, soków, wody z dodatkiem cytryny i owoców;
- mięsa – wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, pasztetów;
- nabiału – jogurtów, maślanek i kefirów z dodatkiem owoców czy czekolady, sera topionego, sera wędzonego i żółtego;
- dżemów, przecierów, gotowych sosów itp.
Na tym nie koniec! W trakcie zakupów czytaj uważnie składy, które są cennym źródłem informacji na temat zawartości sztucznych barwników w żywności. Będąc na białej diecie, należy szczególnie unikać tych oznaczonych następującymi symbolami: E177 (węglan wapnia), E110, E133 i E171 (dwutlenek tytanu).
Biała dieta na odchudzanie?
Czy biała dieta ogranicza się wyłącznie do zadbania o wygląd zębów? Jak się okazuje – nie! Niektóre osoby, które ją stosowały, zauważyły regulację apetytu. Co ciekawe, dzięki spożywaniu określonej grupy produktów możesz:
- zadbać o prawidłowy metabolizm i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego,
- schudnąć (brak słodyczy, fast foodów i gazowanych napojów),
- wprowadzić do menu mnóstwo warzyw, których do tej pory brakowało w Twojej diecie.
Oczywiście pamiętaj, że biała dieta to tylko chwilowa zmiana żywienia, która nie sprawdzi się na dłuższą metę. Jeśli chcesz na stałe zachować zdrowe nawyki żywieniowe, postaw na zbilansowaną i różnorodną dietę. Takie posiłki znajdziesz w ofercie naszego cateringu dietetycznego.
Porcja świeżych artykułów



Czym jest dieta low fodmap? Poznaj jej zasady, produkty zalecane i niezalecane
Dieta low fodmap to dieta lecznicza stworzona z myślą o osobach ze zdiagnozowanym IBS, lecz ma znacznie szersze zastosowanie. Jej cel to złagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych poprzez wyłonienie dobrze i źle tolerowanych produktów fodmap. Przedstawiamy zasady diety low fodmap, listę produktów o małej i dużej zawartości węglowodanów fermentujących.

Dieta na masę mięśniową. Co jeść, aby budować masę mięśniową?
Dieta na masę odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni i zwiększaniu masy ciała. Odpowiednie żywienie dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz energii, co umożliwia wzrost i odbudowę tkanki mięśniowej. Przedstawimy skuteczne strategie żywieniowe, które pomogą osiągnąć pożądane rezultaty w procesie budowy masy mięśniowej. Znajdziesz w nim również przepisy na wysokokaloryczne posiłki.

Dieta na serce - 10 zasad i produktów, które korzystnie wpływają na pracę serca
Choroby serca i układu krążeniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Trzeba wyraźnie podkreślić, że właściwie skomponowana dieta odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu ich występowaniu. Dlatego przedstawiamy zasady diety na serce i najwartościowsze produkty dla zdrowego serca, które warto wkomponować w codzienny jadłospis.