Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa, to zmora wielu kobiet. Nieestetyczne grudki mogą nie tylko obniżać samoocenę, ale także powodować ból i dyskomfort w trakcie noszenia zbyt obcisłych ubrań. Jak sobie z nim poradzić? Walkę należy rozpocząć w kuchni, nie zapominając oczywiście o regularnej aktywności fizycznej. Dziś pod lupę bierzemy dietę antycellulitową i sprawdzamy, co jeść, aby pozbyć się skórki pomarańczowej.
Czym tak właściwie jest cellulit?
Zanim podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać dieta antycellulitowa, warto przyjrzeć się bliżej sprawcy całego zamieszania, czyli cellulitowi. Skórka pomarańczowa, nazywana również lipodystrofią, to nierównomierne rozłożenie komórek tkanki tłuszczowej. Sposób ich rozmieszczenia powoduje widoczne zmiany na skórze, najczęściej na pośladkach i udach. Są to między innymi nierówności i pofałdowania, grudki, uczucie ciężkości, a nawet obrzęk. Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyn może być wiele:
- niewłaściwa dieta,
- brak ruchu,
- wysoki poziom estrogenów,
- czynniki genetyczne.
Dieta antycellulitowa, czyli jaka?
Dieta antycellulitowa powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że nie musisz wprowadzić zmian w codziennym jadłospisie. Podstawą planu żywieniowego powinny być produkty bogate w błonnik pokarmowy, chude mięso i nabiał oraz artykuły zbożowe. Obowiązkowo należy również sięgać po świeże warzywa i owoce. Na diecie antycellulitowej są szczególnie polecane:
- zielona herbata, która przyspiesza metabolizm,
- brokuły będące bogactwem kwasu liponowego,
- kiełki – smaczne źródło najważniejszych witamin i minerałów,
- szparagi, które mają właściwości przeciwzapalne,
- kurkuma, która pomaga w zmniejszaniu obrzęków i zawiera mnóstwo cennych antyoksydantów.
W diecie antycellulitowej nie może zabraknąć produktów o działaniu moczopędnym, czyli na przykład pomidorów, arbuzów, ogórków, karczochów, sałaty czy buraków. Nie zapomnij także o piciu wody! 1,5-2 l płynów dziennie to absolutne minimum dla osób, które chcą pozbyć się cellulitu.
Jakie produkty należy ograniczyć na diecie antycellulitowej?
Przechodząc na dietę antycellulitową, musisz być przygotowana na dość spore zmiany w swojej kuchni. Aby ochronić Cię przed dużym szokiem, zaczniemy od produktów, które należy ograniczyć. Oczywiście, możesz sobie na nie pozwolić, jednak wyłącznie od czasu do czasu i w małych ilościach. Są to między innymi:
- cukry proste – jedni z największych wrogów współczesnych dietetyków. Codzienne słodzenie herbaty czy płatków z mlekiem może prowadzić do nierównomiernego rozkładania się tkanki tłuszczowej. Postaraj się także unikać produktów, które mają w swoim składzie syrop glukozowy lub syrop glukozowo-fruktozowy,
- sól – na diecie antycellulitowej warto zamienić ją na inne przyprawy, które wydobędą prawdziwy smak ulubionych potraw. Dlaczego? Nadmiar soli w codziennym menu prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie i sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.
Z czego w takim razie całkowicie zrezygnować na diecie antycellulitowej?
O czym warto raz na zawsze zapomnieć, jeśli chcesz rozprawić się ze skórką pomarańczową? W diecie antycellulitowej nie ma miejsca na:
- fast foody – tanie i szybko podawane jedzenie to mnóstwo pustych kalorii, tłuszczów i węglowodanów,
- słodzone napoje – podobnie jak fast foody są źródłem pustych kalorii i bardzo często zawierają więcej cukru niż Twoje ulubione ciasto,
- gotowe słodycze i inne produkty cukiernicze – ciasta kupowane w sklepach możesz bez obaw zamienić na wypieki domowej roboty, które są nie tylko zdrowsze, ale także smaczniejsze,
- produkty wysoko przetworzone, czyli dania typu instant, zupki w proszku, kostki rosołowe itp.
Jeśli obawiasz się, że samodzielne komponowanie diety antycellulitowej będzie dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, skorzystaj z naszej pomocy! Oferujemy różnorodną, smaczną i zdrową dietę pudełkową antycellulitową z dowozem pod wskazany adres. Codziennie dostarczymy pięć zbilansowanych posiłków o łącznej kaloryczności 1500 kcal. Przykładowe menu diety antycellulitowej znajdziesz tutaj. Jeżeli nie jesteś pewna, czy pudełkowa dieta antycellulitowa jest dla Ciebie, skontaktuj się z naszym dietetykiem pod numerem (22) 250 22 50. Zapraszamy!
Porcja świeżych artykułów



Czym jest dieta low fodmap? Poznaj jej zasady, produkty zalecane i niezalecane
Dieta low fodmap to dieta lecznicza stworzona z myślą o osobach ze zdiagnozowanym IBS, lecz ma znacznie szersze zastosowanie. Jej cel to złagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych poprzez wyłonienie dobrze i źle tolerowanych produktów fodmap. Przedstawiamy zasady diety low fodmap, listę produktów o małej i dużej zawartości węglowodanów fermentujących.

Dieta na masę mięśniową. Co jeść, aby budować masę mięśniową?
Dieta na masę odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni i zwiększaniu masy ciała. Odpowiednie żywienie dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz energii, co umożliwia wzrost i odbudowę tkanki mięśniowej. Przedstawimy skuteczne strategie żywieniowe, które pomogą osiągnąć pożądane rezultaty w procesie budowy masy mięśniowej. Znajdziesz w nim również przepisy na wysokokaloryczne posiłki.

Dieta na serce - 10 zasad i produktów, które korzystnie wpływają na pracę serca
Choroby serca i układu krążeniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Trzeba wyraźnie podkreślić, że właściwie skomponowana dieta odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu ich występowaniu. Dlatego przedstawiamy zasady diety na serce i najwartościowsze produkty dla zdrowego serca, które warto wkomponować w codzienny jadłospis.