Po spożyciu nabiału zmagasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? To znak, że być może cierpisz na nietolerancję laktozy. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem Twoich problemów żołądkowych będzie wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania. Doskonałym pomysłem jest dieta bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia, na czym polega oraz które produkty należy wyeliminować z codziennego jadłospisu? Sprawdzamy!
Kilka słów o laktozie
Zanim opowiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o diecie bez laktozy i podpowiemy, dla kogo jest przeznaczona, na czym polega, warto najpierw przyjrzeć się samej laktozie. Czym tak właściwie jest? To cukier mleczny, który występuje naturalnie wyłącznie w mleku pochodzącym od ssaków. Dwucukier składa się z galaktozy i glukozy, a żeby go właściwie przetrawić, potrzebny jest odpowiedni enzym, którego zadaniem jest rozłożenie laktozy na cukry proste. Mowa, oczywiście, o laktazie. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ coraz większa część społeczeństwa zmaga się z jej brakiem.
Mówiąc o niedoborze laktazy, warto wspomnieć, że dzielimy go na wrodzony lub wtórny (przejściowy lub trwały). Ten pierwszy, który jest swoją drogą bardzo rzadki, trwa od momentu narodzin aż do śmierci. W takich sytuacjach organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć laktazy. Inaczej jest w przypadku wtórnego niedoboru, który pojawia się między innymi w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych. Wtedy produkcja enzymu zmniejsza się stopniowo, a czasami wręcz zanika. I tak właśnie pojawia się nietolerancja laktozy, z którą można sobie poradzić, przychodząc na dietę bez laktozy.
Dieta bez laktozy – dla kogo?
Przejdźmy do konkretów na temat diety bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia? Eliminacyjny plan żywieniowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy. Jak ją rozpoznać? Jeśli masz problem z niedoborem laktazy, to przeważnie po każdym posiłku zawierającym mleko lub jego przetwory pojawiają się:
- wzdęcia,
- gazy,
- bieguna,
- bóle brzucha,
- nieprzyjemne uczucie przelewania się w jelitach.
Do objawów nietolerancji laktozy zaliczamy także nudności, a nawet problemy skórne.
Dieta bez laktozy – na czym polega?
Jeśli chodzi o zasady, to dieta bez laktozy nie należy do skomplikowanych. Na czym polega? Zazwyczaj na całkowitej eliminacji produktów zawierających cukier mleczny z Twojego codziennego menu. Celem zmian żywieniowych jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przejście na dietę eliminacyjną jest także niezbędne u osób zmagających się z zespołem złego wchłaniania laktozy, którego przyczyną są na przykład infekcje, alergie pokarmowe.
W jakich produktach znajdziesz laktozę?
Których produktów należy unikać, jeśli jesteś na diecie bez laktozy? Sprawdź, czy nie masz w swojej kuchni następujących produktów:
- mleka
- jogurtów
- serków wiejskich i twarogowych
- czekolady
- śmietany i bitej śmietany
- lodów
- masła
Pamiętaj, że laktoza może ukrywać się w pozornie bezpiecznych produktach, dlatego warto za każdym razem czytać uważnie składy. Cukier mleczny można znaleźć na przykład w gotowych daniach, chipsach, słodyczach, ciastach, sosach w proszku, pieczywie, wędlinach, a nawet niektórych lekach.
Co jeść na diecie bez laktozy?
Przechodząc na dietę bez laktozy, nie musisz rezygnować z kawy z mlekiem czy ulubionego budyniu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie i bezpieczne dla Twojego brzucha produkty. Co w takim razie może znaleźć się w planie żywieniowym osoby z niedoborem laktazy?
- napoje roślinne – owsiane, sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe, konopne
- masło bez laktozy
- sery bez laktozy lub wegańskie
- jogurty sojowe i kokosowe
- mleczko i śmietana kokosowa (do zabielania zup i sosów)
- lody wegańskie
- wszystkie produkty oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka.
Porcja świeżych artykułów



Dieta South Beach – jakie są zalety i wady słynnej diety gwiazd?
Dieta South Beach, opracowana przez amerykańskiego kardiologa, która pozwala schudnąć nawet 8 kg w pierwszym miesiącu stosowania? Brzmi bardzo ciekawie. Zdecydowały się na nią m.in. Oprah Winfrey, Nicole Kidman czy Eva Mendes. Pytanie tylko, jakim kosztem odbywa się ta dieta i czy ma skutki uboczne?

Biała dieta pod lupą – poznaj zasady menu dla osób po wybielaniu zębów!
Biała dieta to specjalny plan żywieniowy dla osób świeżo po zabiegu wybielania zębów. Takie zęby podatne są na zabarwienia, dlatego ważne jest, żeby trzymać się kilku prostych zasad. Jakie produkty można jeść na białej diecie, a które są wręcz zakazane? I jak długo biała dieta powinna trwać? Sprawdź!

Dietetyczne przepisy na Boże Narodzenie – jak odchudzić potrawy wigilijne?
Pora udowodnić, że tradycyjne, świąteczne dania mogą być też fit. Chcesz poznać nasze sposoby na dietetyczne wersje takich klasycznych potraw, jak barszcz, pierogi, karp czy nawet sałatka jarzynowa? Koniecznie sprawdź ten artykuł.