Po spożyciu nabiału zmagasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? To znak, że być może cierpisz na nietolerancję laktozy. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem Twoich problemów żołądkowych będzie wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania. Doskonałym pomysłem jest dieta bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia, na czym polega oraz które produkty należy wyeliminować z codziennego jadłospisu? Sprawdzamy!
Kilka słów o laktozie
Zanim opowiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o diecie bez laktozy i podpowiemy, dla kogo jest przeznaczona, na czym polega, warto najpierw przyjrzeć się samej laktozie. Czym tak właściwie jest? To cukier mleczny, który występuje naturalnie wyłącznie w mleku pochodzącym od ssaków. Dwucukier składa się z galaktozy i glukozy, a żeby go właściwie przetrawić, potrzebny jest odpowiedni enzym, którego zadaniem jest rozłożenie laktozy na cukry proste. Mowa, oczywiście, o laktazie. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ coraz większa część społeczeństwa zmaga się z jej brakiem.
Mówiąc o niedoborze laktazy, warto wspomnieć, że dzielimy go na wrodzony lub wtórny (przejściowy lub trwały). Ten pierwszy, który jest swoją drogą bardzo rzadki, trwa od momentu narodzin aż do śmierci. W takich sytuacjach organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć laktazy. Inaczej jest w przypadku wtórnego niedoboru, który pojawia się między innymi w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych. Wtedy produkcja enzymu zmniejsza się stopniowo, a czasami wręcz zanika. I tak właśnie pojawia się nietolerancja laktozy, z którą można sobie poradzić, przychodząc na dietę bez laktozy.
Dieta bez laktozy – dla kogo?
Przejdźmy do konkretów na temat diety bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia? Eliminacyjny plan żywieniowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy. Jak ją rozpoznać? Jeśli masz problem z niedoborem laktazy, to przeważnie po każdym posiłku zawierającym mleko lub jego przetwory pojawiają się:
- wzdęcia,
- gazy,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- nieprzyjemne uczucie przelewania się w jelitach.
Do objawów nietolerancji laktozy zaliczamy także nudności, a nawet problemy skórne.
Dieta bez laktozy – na czym polega?
Jeśli chodzi o zasady, to dieta bez laktozy nie należy do skomplikowanych. Na czym polega? Zazwyczaj na całkowitej eliminacji produktów zawierających cukier mleczny z Twojego codziennego menu. Celem zmian żywieniowych jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przejście na dietę eliminacyjną jest także niezbędne u osób zmagających się z zespołem złego wchłaniania laktozy, którego przyczyną są na przykład infekcje, alergie pokarmowe.
W jakich produktach znajdziesz laktozę?
Których produktów należy unikać, jeśli jesteś na diecie bez laktozy? Sprawdź, czy nie masz w swojej kuchni następujących produktów:
- mleka
- jogurtów
- serków wiejskich i twarogowych
- czekolady
- śmietany i bitej śmietany
- lodów
- masła
Pamiętaj, że laktoza może ukrywać się w pozornie bezpiecznych produktach, dlatego warto za każdym razem czytać uważnie składy. Cukier mleczny można znaleźć na przykład w gotowych daniach, chipsach, słodyczach, ciastach, sosach w proszku, pieczywie, wędlinach, a nawet niektórych lekach.
Co jeść na diecie bez laktozy?
Przechodząc na dietę bez laktozy, nie musisz rezygnować z kawy z mlekiem czy ulubionego budyniu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie i bezpieczne dla Twojego brzucha produkty. Co w takim razie może znaleźć się w planie żywieniowym osoby z niedoborem laktazy?
- napoje roślinne – owsiane, sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe, konopne
- masło bez laktozy
- sery bez laktozy lub wegańskie
- jogurty sojowe i kokosowe
- mleczko i śmietana kokosowa (do zabielania zup i sosów)
- lody wegańskie
- wszystkie produkty oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka.
Porcja świeżych artykułów



Czym jest dieta low fodmap? Poznaj jej zasady, produkty zalecane i niezalecane
Dieta low fodmap to dieta lecznicza stworzona z myślą o osobach ze zdiagnozowanym IBS, lecz ma znacznie szersze zastosowanie. Jej cel to złagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych poprzez wyłonienie dobrze i źle tolerowanych produktów fodmap. Przedstawiamy zasady diety low fodmap, listę produktów o małej i dużej zawartości węglowodanów fermentujących.

Dieta na masę mięśniową. Co jeść, aby budować masę mięśniową?
Dieta na masę odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni i zwiększaniu masy ciała. Odpowiednie żywienie dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz energii, co umożliwia wzrost i odbudowę tkanki mięśniowej. Przedstawimy skuteczne strategie żywieniowe, które pomogą osiągnąć pożądane rezultaty w procesie budowy masy mięśniowej. Znajdziesz w nim również przepisy na wysokokaloryczne posiłki.

Dieta na serce - 10 zasad i produktów, które korzystnie wpływają na pracę serca
Choroby serca i układu krążeniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Trzeba wyraźnie podkreślić, że właściwie skomponowana dieta odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu ich występowaniu. Dlatego przedstawiamy zasady diety na serce i najwartościowsze produkty dla zdrowego serca, które warto wkomponować w codzienny jadłospis.