Po spożyciu nabiału zmagasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? To znak, że być może cierpisz na nietolerancję laktozy. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem Twoich problemów żołądkowych będzie wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania. Doskonałym pomysłem jest dieta bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia, na czym polega oraz które produkty należy wyeliminować z codziennego jadłospisu? Sprawdzamy!
Kilka słów o laktozie
Zanim opowiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o diecie bez laktozy i podpowiemy, dla kogo jest przeznaczona, na czym polega, warto najpierw przyjrzeć się samej laktozie. Czym tak właściwie jest? To cukier mleczny, który występuje naturalnie wyłącznie w mleku pochodzącym od ssaków. Dwucukier składa się z galaktozy i glukozy, a żeby go właściwie przetrawić, potrzebny jest odpowiedni enzym, którego zadaniem jest rozłożenie laktozy na cukry proste. Mowa, oczywiście, o laktazie. I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ coraz większa część społeczeństwa zmaga się z jej brakiem.
Mówiąc o niedoborze laktazy, warto wspomnieć, że dzielimy go na wrodzony lub wtórny (przejściowy lub trwały). Ten pierwszy, który jest swoją drogą bardzo rzadki, trwa od momentu narodzin aż do śmierci. W takich sytuacjach organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć laktazy. Inaczej jest w przypadku wtórnego niedoboru, który pojawia się między innymi w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych. Wtedy produkcja enzymu zmniejsza się stopniowo, a czasami wręcz zanika. I tak właśnie pojawia się nietolerancja laktozy, z którą można sobie poradzić, przychodząc na dietę bez laktozy.
Dieta bez laktozy – dla kogo?
Przejdźmy do konkretów na temat diety bez laktozy. Dla kogo będzie odpowiednia? Eliminacyjny plan żywieniowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy. Jak ją rozpoznać? Jeśli masz problem z niedoborem laktazy, to przeważnie po każdym posiłku zawierającym mleko lub jego przetwory pojawiają się:
- wzdęcia,
- gazy,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- nieprzyjemne uczucie przelewania się w jelitach.
Sprawdź dietę bez laktozy i pozbądź się dolegliwości
Do objawów nietolerancji laktozy zaliczamy także nudności, a nawet problemy skórne.
Dieta bez laktozy – na czym polega?
Jeśli chodzi o zasady, to dieta bez laktozy nie należy do skomplikowanych. Na czym polega? Zazwyczaj na całkowitej eliminacji produktów zawierających cukier mleczny z Twojego codziennego menu. Celem zmian żywieniowych jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przejście na dietę eliminacyjną jest także niezbędne u osób zmagających się z zespołem złego wchłaniania laktozy, którego przyczyną są na przykład infekcje, alergie pokarmowe.
W jakich produktach znajdziesz laktozę?
Których produktów należy unikać, jeśli jesteś na diecie bez laktozy? Sprawdź, czy nie masz w swojej kuchni następujących produktów:
- mleka
- jogurtów
- serków wiejskich i twarogowych
- czekolady
- śmietany i bitej śmietany
- lodów
- masła
Pamiętaj, że laktoza może ukrywać się w pozornie bezpiecznych produktach, dlatego warto za każdym razem czytać uważnie składy. Cukier mleczny można znaleźć na przykład w gotowych daniach, chipsach, słodyczach, ciastach, sosach w proszku, pieczywie, wędlinach, a nawet niektórych lekach.
Co jeść na diecie bez laktozy?
Przechodząc na dietę bez laktozy, nie musisz rezygnować z kawy z mlekiem czy ulubionego budyniu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie i bezpieczne dla Twojego brzucha produkty. Co w takim razie może znaleźć się w planie żywieniowym osoby z niedoborem laktazy?
- napoje roślinne – owsiane, sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe, konopne
- masło bez laktozy
- sery bez laktozy lub wegańskie
- jogurty sojowe i kokosowe
- mleczko i śmietana kokosowa (do zabielania zup i sosów)
- lody wegańskie
- wszystkie produkty oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka.
Porcja świeżych artykułów
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej diety w nowym roku, aby zostały z Tobą na dłużej
Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych na co dzień daje szereg benefitów, a wśród nich dobry nastrój, mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych, ale też sezonowych infekcji. Podpowiadamy, jakie zdrowe nawyki warto wdrożyć na co dzień, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i witalnością.
Dieta DASH – zasady i efekty diety obniżającej ciśnienie
Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto jest sycąca i zbilansowana, dlatego ułatwia zdrowe odchudzanie. Poznaj pozostałe korzyści stosowania odżywczej diety DASH! Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy diety DASH, które przedstawiliśmy w poniższym materiale, pozwolą Ci bliżej poznać ten prozdrowotny sposób odżywiania!
Dieta Paleo – zasady i wskazówki jak zacząć
Dieta paleo nie jest dietą odchudzającą. To styl żywienia inspirowany sposobem odżywiania i życia człowieka prehistorycznego. W poniższym artykule wyjaśniamy zasady diety paleolitycznej, a także podajemy obszerną listę zalecanych i niezalecanych produktów. Przedstawiamy przykładowe proste przepisy oraz jadłospis diety paleo.