Po poście Dąbrowskiej nadszedł czas na tzw. post przerywany, czyli dietę Intermittent Fasting. Metoda żywieniowa, która zdecydowanie nie może narzekać na brak zwolenników, jest stosowana przez wielu ludzi niezdających sobie nawet z tego sprawy. Na czym polega dieta Intermittent Fasting, komu jest polecana oraz jakie ma zalety i wady?
Na czym polega dieta Intermittent Fasting?
Dieta Intermittent Fasting polega na okresowym poszczeniu. Podczas tzw. okien żywieniowych należy zadbać nie tylko o odpowiednią kaloryczność posiłków, ale także o ich odpowiednie zbilansowanie, aby dostarczyć ciału niezbędne składniki odżywcze. W zależności od rodzaju IF można pościć przez określoną liczbę godzin lub w trakcie wyznaczonych dnia tygodnia.
Dietę Intermittent Fasting można podzielić na kilka rodzajów. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- 16:8 (Leangains) – okno żywieniowe trwa 8 godzin, a post 16,
- 20:4 (Warrior Diet) – w tym wariancie można jeść przez 4 godziny, po których należy pościć przez 20 godzin,
- ADF – całkowity post co drugi dzień.
Na liście rodzajów IF znalazły się także takie warianty jak 18:6, 1:1 czy 5:2 i 4:3. Ciekawym rozwiązaniem są dwa ostatnie typy, w których należy pościć przez 2 lub 3 dni, ograniczając dzienne menu do jednego posiłku o kaloryczności 500-600 kcal. Przez pozostałe 5 lub 4 dni je się normalnie.
Dieta Intermittent Fasting – dla kogo?
Kto powinien rozważyć przejście na dietę Intermittent Fasting? IF może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z zaburzeniami gospodarki glukozwoo-insulinowej. Dlaczego? Metoda żywieniowa pozwala zwiększyć insulinowrażliwość organizmu oraz obniżyć poziom glukozy. Dodatkowo okresowe poszczenie jest często polecane osobom otyłym oraz ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy i miażdżycy.
Warto pamiętać, że Intermittent Fasting powinno być zawsze konsultowane z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem! Korzystając z pomocy specjalisty, sprawdzisz, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania IF, oraz dowiesz się, jak prawidłowo zaplanować kaloryczność wszystkich posiłków.
Dieta Intermittent Fasting – przeciwwskazania
Komu zdecydowanie nie poleca się diety Intermittent Fasting? Przede wszystkim kobietom, które zmagają się z problemami z tarczycą, w szczególności z jej niedoczynnością. Przejście na IF powinno odbywać się zawsze po konsultacji z endokrynologiem, ponieważ może powodować zatrzymanie wody w organizmie i wpływać negatywnie na pracę już chorego narządu. Na liście przeciwwskazań do stosowania diety Intermittent Fasting znajdują się także:
- cukrzyca,
- zaburzenia odżywiania,
- wiek (IF nie jest odpowiednie dla dzieci, młodzieży i osób starszych),
- ciąża i karmienie piersią,
- problemy z wątrobą i nerkami,
- uprawianie sportów wyczynowych.
Zalety i wady diety Intermittent Fasting
Dieta Intermittent Fasting, choć budzi kontrowersje, to według jej zwolenników może pochwalić się licznymi zaletami. Do najczęściej wymienianych korzyści płynących z przejścia na IF zaliczamy:
- pomoc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie,
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2,
- utratę tkanki tłuszczowej,
- wspomaganie naturalnych procesów oczyszczania i regeneracji,
- poprawę samopoczucia,
- spadek ciśnienia krwi,
- obniżenie cholesterolu,
- łatwość planowania posiłków,
- duża swoboda stosowania postu przerywanego (różne warianty IF).
Czy w takim razie dieta Intermittent Fasting ma jakieś wady? Oczywiście, że tak. Są to między innymi:
- zmniejszona podaż białka, czyli składnika odżywczego, który jest materiałem budulcowym organizmu, pozwala na prawidłowe jego funkcjonowanie oraz regenerację uszkodzonych tkanek,
- obniżenie kaloryczności dziennych posiłków do poziomu, który nie pokrywa minimalnego zapotrzebowania energetycznego organizmu, co wiąże się z możliwością wystąpienia niedoborów składników odżywczych,
- nadmierne poszczenie (na przykład ograniczanie się wyłącznie do jednego posiłku),
- złe samopoczucie, problemy z koncentracją i spadek energii, które towarzyszą osobom dopiero przechodzącym na IF.
Porcja świeżych artykułów
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!
Dieta oczyszczająca jelita. Co jeść i pić, aby oczyścić jelita?
Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.