Tarczyca to gruczoł, który ma wpływ na prawidłową pracę całego organizmu. Właśnie dlatego nie można lekceważyć żadnych dolegliwości i schorzeń, które bezpośrednio jej dotykają. Jednym z nich jest Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, które diagnozuje się dość często przez przypadek. Jeśli należysz do grona osób, które się z nim zmagają, to świetnym pomysłem będzie przejście na dietę pudełkową. W końcu w Hashimoto sposób odżywiania ma ogromne znaczenie!
Czym jest Hashimoto?
Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu immunologicznym, to jedna z najczęściej występujących chorób dotykających ten gruczoł. Schorzenie sprawia, że, najprościej mówiąc, organizm atakuje sam siebie – stąd właśnie pojawienie się stanu zapalnego. Jakie są przyczyny Hashimoto? Możemy zaliczyć do nich między innymi:
- czynniki genetyczne,
- niedobór selenu w diecie,
- nadmiar jodu,
- problemy z równowagą hormonalną (w szczególności z estrogenami),
- stres,
- przebyte infekcje i choroby wirusowe.
Coraz częściej mówi się także o wpływie nieprawidłowego rytmu snu czy niedoboru witaminy D3 na rozwój schorzenia.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie przewlekłe zapalenie tarczycy, to znak, że czas nie tylko wdrożyć leczenie farmakologiczne, ale także zmienić sposób odżywiania. Z pomocą przychodzi dieta pudełkowa dla osób z Hashimoto!
Dieta pudełkowa – co jeść w chorobie Hashimoto?
To, co ląduje na Twoim talerzu, ma ogromny wpływ na wspomaganie prawidłowej pracy tarczycy. Ważne jest, aby dostarczana dieta była dobrze zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników mineralnych. W każdej powinny się znaleźć:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- węglowodany złożone,
- źródła pełnowartościowego białka,
- produkty bogate w błonnik pokarmowy.
Ważnymi pierwiastkami na które należy zwrócić uwagę w chorobie Hashimoto są żelazo i selen. Ten pierwszy jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Jego źródłem są m.in.: czerwone mięso, kasza gryczana, pestki dyni czy też orzechy. Natomiast selen działa osłonowo, zapobiegając rozwojowi stanu zapalnego. Bogate w ten pierwiastek są: ryby, zboża (zwłaszcza kiełki), nabiał czy rośliny strączkowe.
Bezglutenowa dieta pudełkowa w Hashimoto?
Choroba Hashimoto oraz celiakia należą do chorób autoimmunologicznych, które mogą ze sobą współistnieć. Jednak brakuje dowodów naukowych, które byłby podstawą wprowadzenia diety bez glutenu wśród osób chorych na Hashimoto, z wyjątkiem osób u których została zdiagnozowana celiakia czy nietolerancja na gluten.
Jeśli masz zdiagnozowane autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, a po zjedzeniu produktów pszennych czy zbożowych zmagasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, to czas wykonać odpowiednie badania. W tym celu udaj się do gastroenterologa.
Dieta pudełkowa bez nabiału a Hashimoto
Jeśli chodzi o dietę pudełkową bez laktozy, to u chorych na Hashimoto warto przynajmniej ograniczyć nabiał w codziennym menu. Chociaż nie wszystkie osoby zmagające się z przewlekłym zapaleniem tarczycy mają nietolerancję laktozy, to wiele z nich po prostu nie może spożywać zwykłego mleka ze względu na występujące chwilę po jedzeniu biegunki, bóle brzucha czy uczucie przelewania. Co ciekawe, w niektórych przypadkach całkowita eliminacja nabiału pomogła w poprawie wchłaniania przyjmowanych leków.
Dlaczego warto postawić na dietę pudełkową w Hashimoto?
Zastanawiasz się, czy zamówienie diety pudełkowej dla osób z Hashimoto będzie dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak! Catering dietetyczny to:
- gwarancja odpowiednio zbilansowanej diety, która układana jest przed doświadczonych dietetyków,
- zmniejszenie ryzyka rozwoju innych chorób współistniejących,
- połączenie zdrowia i pysznych smaków,
- sposób na jednoczesną walkę z przewlekłym zapaleniem tarczycy i utratę zbędnych kilogramów,
- wygoda i oszczędność czasu,
- początek zmian żywieniowych, które zostaną z Tobą do końca życia.
Porcja świeżych artykułów



Dlaczego warto wybierać produkty pełnoziarniste?
Spożywanie produktów pełnoziarnistych w ramach codziennej zbilansowanej diety wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste i jakich wartości odżywczych dostarczają. Podpowiadamy również jak wybierać dobre pieczywo pełnoziarniste w gąszczu bochenków, które udają zdrowszą alternatywę dla jasnego chleba.

Jaki makaron jeść na diecie?
Makaron to lubiany produkt zbożowy ze względu na uniwersalne zastosowanie w kuchni oraz różnorodność kształtów. Spaghetti, penne, gniazdka czy orzo to tylko przykłady rodzajów makaronów, które można klasyfikować również ze względu na rodzaj mąki, z jakiej powstały. Jaki makaron jeść na diecie odchudzającej, cukrzycowej, lekkostrawnej, bezglutenowej i ketogenicznej? Mnogość możliwości może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Co jeść na ładną cerę i włosy?
Ładna cera i włosy są wizytówką każdej kobiety i mężczyzny. Kluczem do ich dobrej kondycji jest odpowiednia dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. W tym artykule podpowiemy, jakie składniki pokarmowe mają kluczowe znaczenie oraz co jeść na ładną cerę i włosy.