Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.
Spis treści:
- Dieta oczyszczająca jelita – czyli jaka?
- Jak oczyścić jelita ze złogów? Poznaj skuteczne praktyki!
- Co jeść na zdrowe jelita? 10 zasad diety oczyszczającej jelita
- Co jeść żeby oczyścić jelita? Lista produktów bogatych w błonnik
- Co pić na jelita?
- Dieta oczyszczająca jelita – jadłospis wysokobłonnikowy
Dieta oczyszczająca jelita, czyli jaka?
Dieta oczyszczająca jelita to jadłospis bogaty w błonnik pokarmowy oraz odpowiednią ilość wody. Jej ważnym elementem są:
- różnorodne warzywa i owoce,
- produkty z pełnego ziarna,
- strączki,
- orzechy,
- nasiona,
- pestki.
Wymienione produkty są źródłem cennego błonnika pokarmowego, który wspomaga oczyszczanie jelit ze złogów i toksyn. Jest też sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki, gdyż zwiększa sytość po posiłku.
Błonnik pokarmowy, podobnie jak glukoza czy skrobia, jest rodzajem węglowodanów. W odróżnieniu od dwóch wymienionych nie podlega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, ponieważ organizm ludzki nie wytwarza odpowiednich do tego enzymów. Dlatego w niezmienionej formie dostaje się do jelit, gdzie stanowi pożywkę dla bytującej mikroflory bakteryjnej. Ponadto błonnik zwiększa objętość mas kałowych i drażni kosmki jelitowe przyczyniając się do stymulowania wypróżnienia, czyli oczyszczania jelit ze złogów.
To jednak nie wszystko! Błonnik pokarmowy spowalnia wchłanianie węglowodanów z posiłku do krwi, dzięki czemu reguluje poziom cukru we krwi. Błonnik pochłania część spożytego cholesterolu, który zostaje wydalony wraz ze stolcem. Dzięki temu dieta bogatoresztkowa pomaga nie tylko oczyścić jelita, ale również obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Błonnik wchłania też toksyny, które w analogicznym mechanizmie, co cholesterol, są wydalane z organizmu.
Jak oczyścić jelita ze złogów? Poznaj skuteczne praktyki
Chcąc uregulować rytm wypróżnień i oczyścić jelita, warto do tego podejść kompleksowo. Poniżej przedstawiamy 3 kluczowe zasady, które warto zastosować, aby dbać o zdrowie jelit.
1. Zwiększ spożycie błonnika pokarmowego
Tak jak w nagłówku „zwiększ”. Z dnia na dzień nie wywracaj swojego menu o 180 stopni, całkowicie opierając go po pokarmy bogatoresztkowe (tj. zasobne w błonnik). Szczególnie, jeśli dotąd produkty z pełnego ziarna, warzywa i strączki nie gościły często na Twoim talerzu.
Wprowadzanie większej dawki błonnika pokarmowego do diety powinno być stopniowe i równoczesne z wypijaniem większej ilości wody. Pozwoli to przyzwyczaić się organizmowi do błonnika pokarmowego w diecie. W przeciwnym razie zaparcia mogą się zwiększyć lub wystąpić biegunki.
Jak oczyścić jelita ze złogów dzięki błonnikowi? Stopniowo zwiększaj jego spożycie. Oto kilka przydatnych wskazówek:
- dodawaj do posiłków warzywa – zwykle lepiej tolerowane są gotowane lub pieczone, więc od nich możesz zacząć; spożywaj co najmniej 100 g warzyw na porcję;
- mieszaj pełnoziarniste produkty zbożowe z oczyszczonymi – do obiadu ugotuj makaron w proporcji 50/50 ciemny i jasny – stopniowo zwiększaj ilość ciemnego redukując ilość jasnego; gdy to opanujesz możesz gotować makaron na półtwardo; podobnie postępuj z kaszami;
- do śniadania zjedz bulkę grahamkę zamiast kajzerki, a jeśli preferujesz chleb wybierz graham lub spożyj kromkę jasnego i kromkę ciemnego;
- gotuj zupy bogate w warzywa (uwaga ziemniaki nie zaliczają się do dziennego spożycia warzyw) – dla ułatwienia korzystaj z mrożonek wielowarzywnych;
- wzbogacaj sałatki, zupy krem, dania jednogarnkowe, owsianki i kanapki orzechami, nasionami i pestkami,
- dodawaj otręby np. do jogurtu, owsianki czy placków.
Jaka ilość błonnika w diecie jest optymalna? Zgodnie z rekomendacjami spożycie błonnika przez zdrowe dorosłe osoby powinno wynosić minimum 25 g dziennie. Wbrew pozorom to niedużo. Taką dawkę z powodzeniem można dostarczyć wraz z konwencjonalną żywnością. Przykładowy wysokobłonnikowy jadłospis oraz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy przedstawiamy w dalszej części materiału.
2. Zadbaj o nawodnienie!
Dieta wysokobłonnikowa, która pomaga oczyszczać jelita, wymaga spożywania odpowiedniej dawki płynów. Dlaczego? Gdyż błonnik pokarmowy chłonie wodę, dzięki czemu może pełnić swoje przeciwzaparciowe funkcje. Dieta bogata w błonnik, a jednocześnie uboga w wodę nie sprzyja oczyszczaniu jelit ze złogów. Wprost przeciwnie może wywołać zaparcia.
3. Ruszaj się każdego dnia!
Systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna wpływa korzystnie na pracę całego organizmu, w tym układu pokarmowego. Przyspiesza metabolizm i pracę jelit, dzięki czemu wzmaga pasaż jelitowy i sprzyja regularności wypróżnień.
Co jeść na zdrowe jelita? 10 zasad diety oczyszczającej jelita
- Do każdego posiłku dodawaj porcję warzyw (minimum 100 g), a raz lub dwa razy dziennie – owoców.
- Jedz przede wszystkim produkty zbożowe z pełnego ziarna, zamiast oczyszczonych. Włącz je do diety stopniowo, aby zminimalizować ryzyko wzdęć, bólów brzucha, zaparć i biegunek.
- Staraj się dodać do diety strączki. Na początek polecamy je w postaci hummusu do maczania warzyw lub smarowania pieczywa w alternatywie dla masła. Do zupy możesz dodać czerwoną soczewicę, a do sałatki białą fasolę z puszki. Konserwowe strączki należy wcześniej dokładnie opłukać z zalewy, w której przebywały. Pozwoli to pozbyć się nieprzyjemnego posmaku i soli.
- Włącz do diety suszone śliwki, które są naturalnym sposobem na zaparcia. Możesz dodać je do owsianki, zjeść samodzielnie lub zmiksować na pastę kanapkową bazującą na strączkach. Śliwki suszone dobrze komponują się z czerwoną lub białą fasolą, a także wędzonym tofu.
- W ciągu dnia jadaj orzechy, nasiona i pestki, jako samodzielną przekąskę lub dodatek do posiłków.
- Wybieraj fermentowane przetwory mleczne bez cukru. To m.in. kefir, maślanka, jogurt naturalny lub grecki. Wymienione produkty zapewnią cenne bakterie probiotyczne o dobroczynnym wpływie na mikroflorę przewodu pokarmowego.
- Wybieraj chude gatunki mięs jak drób bez skóry, chuda wołowina oraz ryby. Te ostatnie zwłaszcza tłuste, jak łosoś, śledź czy makrela, jadaj minimum dwa razy w tygodniu.
- Do posiłków dodawaj niewielką ilość dobrej jakości olejów roślinnych. Polecane to przede wszystkim oliwa z oliwek, olej lniany lub olej rzepakowy.
- Pij co najmniej 2 litry wody w ciągu dnia.
- Doprawiaj posiłki ulubionymi ziołami i przyprawami, aby ze zwykłych produktów stworzyć ciekawe potrawy.
Co jeść żeby oczyścić jelita? Lista produktów bogatych w błonnik
Co jeść, aby oczyścić jelita? Przede wszystkie w jadłospisie powinny występować różnorodne warzywa i owoce. Polecane są wszystkie rodzaje, toteż warto kierować się sezonowością, a zima sięgać po mrożone. Bogate w błonnik są również każde strączki – fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, bób czy zielony groszek. Zasobne źródło błonnika to orzechy i nasiona, które warto dodawać do posiłków. Spośród produktów zbożowych, listę najbogatszych źródeł włókna pokarmowego prezentujemy poniżej.
Produkty zbożowe bogate w błonnik, które pomogą oczyścić jelita to:
- kasza gryczana biała i prażona,
- kasza bulgur,
- kasza pęczak,
- makaron pełnoziarnisty,
- makaron strączkowy np. z ciecierzycy lub soczewicy,
- chleb pumpernikiel,
- chleb razowy,
- chleb graham,
- mąka typ 1850 (graham) lub tym 2000 (z pełnego przemiału)
- płatki owsiane górkie lub zwykłe,
- płatki żytnie,
- płatki jęczmienne,
- płatki gryczane,
- otręby – wszystkie rodzaje,
- ryż brązowy,
- ryż czarny,
- ryż czerwony.
Co pić na jelita?
Co pić na jelita? Przede wszystkim trzeba pić odpowiednią ilość wody, czyli co najmniej 2 litry. O tym, czy spożywamy adekwatną dawkę płynów każdego dnia świadczy kolor oddawanego moczu. Ciemny oznacza, że pijesz za mało, a bezbarwny, że za dużo. Optymalnie, aby mocz miał barwę jasno żółtą, inaczej słomkową.
Wracając do wyjściowego pytania, co pić na jelita? Odpowiedź brzmi: wodę.
Dieta oczyszczająca jelita – jadłospis wysokobłonnikowy
Dieta oczyszczająca jelita nie jest skomplikowana. Poniżej przedstawiamy przykładowy jednodniowy jadłospis skomponowany w oparciu o produkty bogate w błonnik pokarmowy.
- Śniadanie: płatki żytnie ugotowane na mleku podane z owocami sezonowymi np. malinami lub gruszką
- II śniadanie: serek ziarnisty z pestkami dyni i otrębami, słupki świeżej papryki
- Obiad: kasza gryczana z gulaszem wołowym z pieczarkami, papryką i cukinią
- Podwieczorek: pomidorowy hummus z ciecierzycy ze słupkami świeżej marchewki, zielonego ogórka i selera naciowego
- Kolacja: kromki chleba razowego posmarowane serkiem śmietankowym, obłożone szpinakiem, plastrami żółtego sera oraz ogórka, miseczka pomidorków koktajlowych
Skomponowanie diety oczyszczającej jelita nadal wydaje Ci się skomplikowane lub zwyczajnie nie masz na to czasu? Skorzystaj z diety niskoglikemicznej opracowanej przez profesjonalnych dietetyków cateringu dietetycznego Light Diet. Jej menu jest oparte o żywność wysokobłonnikową, która reguluje pracę jelit, a także poziom cukru i cholesterolu we krwi. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają osoby zmagające się z zaparciami, insulinoopornością, a także każdy komu zależy na spożywaniu zróżnicowanych i bogato odżywczych posiłków każdego dnia.
Porcja świeżych artykułów
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Jaka mąka jest najzdrowsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego podpowiadamy jaka mąka jest najzdrowsza przy cukrzycy, na diecie bezglutenowej i ketogenicznej. Ponadto wyjaśniamy, jaka mąka jest najzdrowsza, jeśli chcesz zadbać o obecność w diecie produktów jak najbardziej odżywczych dla organizmu. Z artykułu dowiesz się również co oznacza typ mąki, a także jaka mąka ma najmniej kalorii.
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!