Planujesz przejść na dietę i zrzucić kilka kilogramów? Aby stracić na wadze, nie narażając jednocześnie zdrowia, warto rozpocząć nie od rozpisania planu dietetycznego, a od dokładnych badań i konsultacji ze specjalistą. Dzięki temu upewnisz się, że opracowana dieta będzie dopasowana do ewentualnych chorób oraz pozwoli przynieść oczekiwane efekty w bezpieczny i skuteczny sposób. Od czego zacząć odchudzanie? Sprawdzamy!
Od czego zacząć odchudzanie? Od badań!
Każdy z nas powinien regularnie odwiedzać lekarza i się badać. I to nawet wtedy, gdy czujesz się dobrze. Tylko w ten sposób można uniknąć poważnych chorób, a jeśli się pojawią – zdiagnozować je odpowiednio wcześnie. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć odchudzanie, to odpowiedź jest prosta – od badań krwi, które należy wykonać jeszcze przed konsultacją dietetyczną. Oczywiście, różnią się one w zależności od stanu Twojego zdrowia, jednak można wymienić kilka podstawowych parametrów zdrowotnych, które warto sprawdzić przed przejściem na dietę. Dlaczego jest to tak ważne?
- Pomagają one dietetykowi dopasować dietę redukcyjną do indywidualnych potrzeb organizmu.
- Sprawdzenie podstawowych parametrów zdrowotnych umożliwia nie tylko zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale także skupienie się na poprawie ogólnego stanu zdrowia.
- Dzięki badaniom łatwo wykluczyć wiele chorób i zdiagnozować problemy zdrowotne, które mogą być spowodowane nieprawidłową dietą.
- Badania umożliwiają dokładne sprawdzenie kondycji metabolicznej organizmu oraz zdiagnozowanie zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, przez które do tej pory nie udawało Ci się stracić na wadze.
Jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem odchudzania?
Do podstawowych badań, od których należy rozpocząć odchudzanie, możemy zaliczyć:
- Morfologię krwi, czyli najpopularniejsze badanie krwi, dzięki któremu można określić ogólny stan zdrowia. Przed przejściem na dietę szczególnie ważne jest sprawdzenie poziomu erytrocytów (RBC, hemoglobiny (HGB),leukocytów (WBC) oraz płytek krwi (PLT).
- Panel tarczycowy, który pozwala na zdiagnozowanie lub wykluczenie zaburzeń hormonalnych. Obejmuje on badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH), wolnej trijodotyroniny (ft3) i wolnej tyroksyny (ft4). U osób, u których podejrzewa się Hashimoto, zaleca się także oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG.
- Profil lipidowy, czyli badanie sprawdzające poziom cholesterolu całkowitego (TC), jego frakcji – cholesterolu LDL i HDL, oraz trójglicerydów (TG).
- Poziom glukozy i insuliny – dzięki ich oznaczeniu można sprawdzić stan gospodarki insulinowo-glukozowej oraz zdiagnozować albo stan przedcukrzycowy, albo cukrzycę. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości zaleca się poszerzenie diagnostyki o pomiar hemoglobiny glikowanej czy test tolerancji insuliny.
- Stężenie enzymów wątrobowych – AspAT, AlAT, GGTP, LDH, ALP oraz stężenie bilirubiny to parametry, które służą do określenia stanu wątroby, która odpowiada między innymi za przemianę materii. Nieprawidłowy wynik badania może świadczyć o występowaniu chorób wątroby.
Zastanawiasz się, od czego jeszcze zacząć odchudzanie? Nie zapomnij o konsultacji z dietetykiem!
W Internecie nie brakuje mnóstwa darmowych planów żywieniowych czy diet cud, które obiecują spektakularne efekty. Jeśli jednak chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, to najlepszym wyborem będzie konsultacja ze specjalistą. Nie zastanawiaj się, od czego zacząć odchudzanie, a zamiast tego zapisz się na wizytę u dietetyka. Profesjonalista pomoże Ci w osiągnięciu wymarzonej wagi, zadba o to, aby redukcja była bezpieczna dla zdrowia, i upewni się, że przejście na dietę będzie mieć także pozytywny wpływ na ogólny stan Twojego organizmu.
Warto pamiętać, że konsultacja dietetyczna to obowiązkowy krok przed rozpoczęciem odchudzania w przypadku osób, które zmagają się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi. Masz niedoczynność tarczycy, zdiagnozowany stan przeciwcukrzycowy lub podwyższony cholesterol? Samodzielne ułożenie planu żywieniowego lub skorzystanie z tak zwanego gotowca może przynieść więcej szkody niż pożytku i być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Porcja świeżych artykułów



Dlaczego warto wybierać produkty pełnoziarniste?
Spożywanie produktów pełnoziarnistych w ramach codziennej zbilansowanej diety wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste i jakich wartości odżywczych dostarczają. Podpowiadamy również jak wybierać dobre pieczywo pełnoziarniste w gąszczu bochenków, które udają zdrowszą alternatywę dla jasnego chleba.

Jaki makaron jeść na diecie?
Makaron to lubiany produkt zbożowy ze względu na uniwersalne zastosowanie w kuchni oraz różnorodność kształtów. Spaghetti, penne, gniazdka czy orzo to tylko przykłady rodzajów makaronów, które można klasyfikować również ze względu na rodzaj mąki, z jakiej powstały. Jaki makaron jeść na diecie odchudzającej, cukrzycowej, lekkostrawnej, bezglutenowej i ketogenicznej? Mnogość możliwości może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Co jeść na ładną cerę i włosy?
Ładna cera i włosy są wizytówką każdej kobiety i mężczyzny. Kluczem do ich dobrej kondycji jest odpowiednia dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. W tym artykule podpowiemy, jakie składniki pokarmowe mają kluczowe znaczenie oraz co jeść na ładną cerę i włosy.