Post Dąbrowskiej to dieta warzywno-owocowa opracowana przez dr Ewę Dąbrowską. Koncepcja żywieniowa cieszy się szczególną popularnością wśród celebrytek, które chętnie reklamują ją na Instagramie i dzielą się ze swoimi obserwatorami wrażeniami. Na czym polega i czy jest zdrowa? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat diety Dąbrowskiej.
Post Dąbrowskiej – podstawowe informacje
Wiele osób błędnie uważa, że dieta Dąbrowskiej został stworzony specjalnie z myślą o odchudzaniu. Jak się jednak okazuje, koncepcja żywieniowa powstała z myślą o oczyszczeniu organizmu z toksyn. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na restrykcyjne zasady diety nie jest ona odpowiednia do długotrwałego stosowania, a niewłaściwie prowadzona może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dieta Dąbrowskiej to tak naprawdę jeden z czterech etapów. Zaczyna się od przygotowania, następnie przechodzi do właściwego postu warzywno-owocowego, a później rozpoczyna się wyjście z postu. Ostatnią częścią jest żywienie pełnowartościowe.
Na czym polega dieta Dąbrowskiej?
Dieta Dąbrowskiej jest stosowany jako wsparcie w leczeniu chorób i detoks organizmu. Początkowo przejście na dietę warzywno-owocową zalecano osobom zmagającym się z otyłością i schorzeniami sercowo-naczyniowymi, jednak uzyskane efekty zachęciły autorkę koncepcji żywieniowej do objęcia opieką także pacjentów z zespołem metabolicznym, miażdżycą, dną moczanową, kamica nerkową, chorobami autoimmunologicznymi, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a nawet depresją i nerwicą. Jak sama nazwa wskazuje, dieta Dąbrowskiej to nic innego, jak rodzaj głodówki leczniczej, której celem jest pobudzenie mechanizmów samoleczenia w organizmie. Na właściwej diecie, która nie może trwać dłużej niż kilka tygodni, spożywa się wyłącznie warzywa i owoce. Wśród nich znalazły się między innymi marchewka, burak, sałata, papryka, czosnek, cebula, pietruszka, kalafior, pomidor czy dynia oraz cytryny, jabłka, grejpfruty i niewielkie ilości jagód. Co istotne, na poście Dąbrowskiej zaleca się spożywanie produktów w formie surowej. Od czasu do czasu można jednak pozwolić sobie na posiłki pieczone i gotowane oraz w postaci soków.
Przeciwwskazania do diety Dąbrowskiej
Dieta Dąbrowskiej nie jest dietą zbilansowaną i nie dostarcza ciału wszystkich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Oznacza to, że nie tylko nie może być stosowany przez długi czas i bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, ale także nie jest polecany osobom z gruźlicą i nadczynnością tarczycy, kobietom w ciąży i w trakcie karmienia oraz nastolatkom. Jeśli zależy Ci na pozbyciu się zbędnych kilogramów, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze zbilansowanej diety, zawierającej odpowiednią ilość składników odżywczych. Pamiętaj jednak, by posiłki dostarczały mniej kalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie komponować posiłki lub nie masz czasu na ich przygotowanie, skontaktuj się z nami! Dietetyk wyliczy Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i podpowie, która dieta pudełkowa będzie dla Ciebie odpowiednia. Zapraszamy!
Porcja świeżych artykułów
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!
Dieta oczyszczająca jelita. Co jeść i pić, aby oczyścić jelita?
Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.