Chcesz zadbać o swoje zdrowie? W takim razie prawidłowe odżywianie powinno stać się Twoim priorytetem. W końcu to, co codziennie ląduje na Twoim talerzu, ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Dziś pod lupę bierzemy podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Co i jak jeść? Sprawdzamy!

Warzywa i owoce to podstawa zdrowego odżywiania

Podstawą zdrowego odżywiania są warzywa i owoce, które należy spożywać w trakcie każdego posiłku. Optymalnie ich ilość powinna wynosić przynajmniej połowę jedzonych codziennie pokarmów. Dlaczego to właśnie one powinny od teraz na stałe zagościć w Twojej diecie? Przede wszystkim ze względu na błonnik pokarmowy, który wpływa pozytywnie na metabolizm, jednak nie tylko – dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza Twojemu ciału witaminy i minerały, które między innymi stymulują układ immunologiczny i zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby.

Jedz mniej a częściej

Zdrowe odżywianie opiera się także na częstszym spożywaniu posiłków. Najlepiej jeść je regularnie, mniej więcej co 3-4 godziny. W ten sposób w ciągu dnia możesz cieszyć się smakiem aż 4-5 potraw, jednocześnie dbając o utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Co ciekawe, osoby, które jadają wyłącznie 1-2 dania, są bardziej narażone na cukrzycę i otyłość.

zdrowe odżywianie

W zdrowym odżywianiu powinno znaleźć się miejsce na oleje roślinne

Tłuszcze zwierzęce są źródłem kwasów tłuszczowych, które mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 lub choroby układu krążenia. Właśnie dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do codziennej diety oleju roślinnego, na przykład oliwy z oliwek. W tego typu produktach znajdziesz mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mówiąc o olejach roślinnych, warto także wspomnieć o sposobie przygotowywania potraw. W zdrowym odżywianiu nie ma za dużo miejsca na smażone dania. Oczywiście, mogą pojawić się w Twojej diecie, jednak ich liczba powinna być mocno ograniczona. Zamiast tego wybieraj pieczenie czy gotowanie na parze.

Zdrowe odżywianie? Tylko z cateringiem dietetycznym LightDiet.pl!

Świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody ze zdrowym odżywianiem jest zamówienie diety dostępnej na LightDiet.pl. Nasz catering dietetyczny oferuje aż 14 różnych planów żywieniowych, a wśród nich pudełka sportowe, niskoglikemiczne, bez glutenu i nabiału czy wegańskie i inne. Każdy zestaw obejmuje 5 posiłków opracowanych przez dietetyków, a następnie przygotowanych przez kucharzy ze świeżych składników od zaufanych dostawców. Z nami zdrowe odżywianie staje się smaczniejsze i łatwiejsze!

Porcja świeżych artykułów

Zostaw swój numer!
Zadzwonimy!
Wysyłając formularz akceptujesz
Regulamin i Politykę prywatności
×