Złe samopoczucie po jedzeniu – przyczyny. Zasady diety na dobre samopoczucie

Złe samopoczucie po jedzeniu może wynikać nie tylko z popełnianych błędów żywieniowych, ale również być objawem choroby, nietolerancji lub alergii na danych składnik pokarmu. Po jedzeniu powinniśmy czuć sytość, a także energię do działania. Niepokojącymi objawami są m.in. bóle brzucha, wzdęcia, gazy, senność czy cofanie treści pokarmowej. Przedstawiamy, z czego może wynikać złe samopoczucie po jedzeniu, a także podpowiadamy zasady diety na dobre samopoczucie.

Wpływ diety na samopoczucie

Dieta, czyli to co spożywamy każdego dnia ma ogromny wpływ na stan zdrowia oraz nasze samopoczucie. Jeśli dieta jest prawidłowo zbilansowana, a więc zapewnia w odpowiednich proporcjach białko, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty pozwala dbać o zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta eliminuje również wybrane produkty, które indywidualnie sprawiają, że po ich spożyciu odczuwamy złe samopoczucie wywołane np. bólem brzucha, nudnościami czy wzdęciami. Warto wiedzieć, że mózg jest połączony z jelitami, dzięki czemu to co spożywamy wpływa na nasz nastrój.

Sprawdź diety dzięki którym poczujesz się dobrze

Częstymi powodami nieprzyjemnych dolegliwości, które wywołują pogorszone samopoczucie po jedzeniu są m.in. błędy podczas spożywania posiłku, stres, nietolerancja wybranych składników żywności. Ponadto spożywanie diety wysokoprzetworzonej, ubogiej w błonnik pokarmowy, białko i zdrowe tłuszcze, a zasobnej w cukry proste i tłuszcze nasycone może powodować złe samopoczucie po jedzeniu, takie jak uczucie ciężkości, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości. Leczenie pewnych schorzeń lub chorób wymaga zastosowania specjalnej diety z wyłączeniem niezalecanych produktów. Ich spożywanie mimo tego, może powodować złe samopoczucie po jedzeniu. 

Złe samopoczucie po jedzeniu – przyczyny

Złe samopoczucie po jedzeniu może mieć wiele rozmaitych przyczyn. Poniżej przedstawiamy charakterystykę najczęstszych powodów złego samopoczucia po zjedzeniu posiłku lub przekąski.

jedzenie w pośpiechu - złe samopoczucie po jedzeniu

Złe samopoczucie po jedzeniu – błędy dietetyczne  

Najczęstsze błędy żywieniowe, które mogą powodować złe samopoczucie po jedzeniu to:

Wymienione czynniki mogą powodować bóle brzucha, uczucie ciężkości, wzdęcia, gazy czy zaparcia. Chcąc ich uniknąć posiłki warto spożywać w regularnych odstępach czasowych, a także zadbać o spokojną atmosferę przy jedzeniu. Warto również wiedzieć, że gryzienie (rozdrabnianie mechaniczne pokarmu) jest pierwszym etapem trawienia jedzenie. Dobre żucie sprawia, że posiłek jest sprawniej trawiony.

 

Złe samopoczucie po jedzeniu – stres

Przewlekły stres, zdiagnozowana nerwica lub inne stany związanie z odczuwaniem wzmożonego napięcia nerwowego mogą powodować złe samopoczucie po jedzeniu. W wyniku tych stanów psychologicznych w organizmie wydzielane są w większych ilościach hormony stresu m.in. adrenalina. Stymulują one wytwarzanie większych porcji soków trawiennych w układzie pokarmowym. Ich nadmiar może drażnić delikatne błony śluzowe przewodu pokarmowego wywołując ból i dyskomfort po jedzeniu.

Złe samopoczucie po tłustym jedzeniu

Posiłki wysokotłuszczowe mogą powodować dyskomfort trawienny. Tłuszcze opóźniają opróżnianie żołądka, co mówiąc prościej oznacza, że spożyty pokarm dłużej w nim zalega. Może to objawiać się uczuciem ciężkości czy bólem brzucha. Potrawy wysokotłuszczowe to np. jajecznica z boczkiem przygotowana na maśle, tłuste kawałki mięsa, dania z wykorzystaniem ciasta francuskiego. Jeśli odczuwasz złe samopoczucie po tłustym jedzeniu, warto ograniczyć jego zawartość w posiłkach, a także skonsultować się z gastrologiem. 

Złe samopoczucie po zjedzeniu czosnku

Czosnek to aromatyczne warzywo przyprawowe zaliczane do roślin cebulowych. Choć nadaje potrawom niesamowity smak i aromat, jego spożycie może powodować u niektórych osób bóle brzucha, wzdęcia czy gazy. Złe samopoczucie po zjedzeniu czosnku może wynikać z zawartości z w nim fruktanów, czyli węglowodanów fermentujących. Dolegliwości trawienne odczuwają szczególnie osoby z problemami jelitowymi np. SIBO, zespołem jelita nadwrażliwego. Podobne objawy można zaobserwować również po spożyciu innych warzyw cebulowych, takich jak por, cebula, dymka, szczypiorek. 

słodycze - złe samopoczucie po zjedzeniu słodkiego

Złe samopoczucie po zjedzeniu słodkiego

Spożycie na raz dużej ilości słodyczy może powodować mdłości lub nudności nie tylko u osób, które nie są przyzwyczajone do smaku słodkiego. Wysoka zawartość cukrów prostych w posiłku sprawia, że po jego spożyciu poziom glukozy we krwi gwałtownie się podnosi, a następnie równie szybko się obniża. U części osób może powodować to osłabienie, senność i zawroty głowy. Dotyczy to szczególnie osób z hipoglikemią reaktywną, insulinoopornością, cukrzycą czy hiperinsulinemią. W przypadku wymienionych schorzeń polecana jest zbilansowana dieta o niskim indeksie glikemicznym , która wyklucza m.in. cukier, słodycze, jasne pieczywo, słodkie wypieki, biały ryż, które charakteryzują się wysokim IG. Stosowanie diety o wysokim indeksie glikemicznym może być związane z sennością, osłabieniem, uczuciem lęku po jedzeniu, co wynika ze zmian poziomów cukru we krwi.

Złe samopoczucie po zjedzeniu jajek

Złe samopoczucie po zjedzeniu jajek może świadczyć o alergii na białka jaja kurzego. Jej objawy to m.in. bóle głowy, swędzenie skóry, ból brzucha czy nudności. Aby ją zdiagnozować zaleca się wykonanie testów alergicznych u lekarza alergologa. Jeżeli wynik będzie pozytywny, wskazana jest dieta bez jajek. Warto również przyjrzeć się daniom, jakie komponowane są z wykorzystaniem jaj. Jeśli są to potrawy wysokotłuszczowe, być może lepszą tolerancją okaże się ograniczenie spożytej jednorazowo porcji.

Złe samopoczucie po ostrym jedzeniu

Naturalnym jest, że po spożyciu ostrego jedzenia organizm wydziela większe ilości ciepła, pojawia się uczucie pieczenia w jamie ustnej czy łzawienie oczu. Aby złagodzić te dolegliwości powinno pomóc wypicie szklanki tłustego mleka. Jeśli złe samopoczucie po ostrym jedzeniu wynika z odczuwanego bólu brzucha czy odbijania kwaśną treścią pokarmową to nie wykluczone, że zmagasz się ze zgagą lub refluksem pokarmowym. W przypadku tych dolegliwości spożywanie ostrych dań nie jest wskazane, gdyż zaostrza ich objawy. 

Złe samopoczucie po jedzeniu – dieta keto samopoczucie

Dieta ketogeniczna jest specyficznym sposobem odżywiania się, ponieważ jest inaczej zbilansowana niż tradycyjna dieta. Menu diety ketogenicznej bazuje na produktach wysokotłuszczowych, takich jak oleje roślinne, awokado, tłuste ryby, jaja, orzechy, wysokotłuszczowe przetwory mleczne, tłuste mięso. Tłuszcze stanowią główne źródło energii dla organizmu, podczas gdy standardowo są to węglowodany, które dieta keto ogranicza do minimum. Oznacza to, że w posiłkach nie występują kasze, makarony, pieczywo, płatki, ograniczone są również owoce i warzywa o dużej zawartości skrobi np. ziemniaki czy buraki. 

Samopoczucie na diecie ketogenicznej może być pogorszone szczególnie w pierwszych dniach lub tygodniach jej stosowania. Wynika to z rezygnacji z węglowodanów i wchodzeniu w tzw. stan ketozy żywieniowej. W uproszczeniu, organizm uruchamia alternatywne szlaki metaboliczne, w efekcie czego zaczyna czerpać energię z dostarczanych tłuszczów. 

Objawy, jakie mogą temu towarzyszyć fazie adaptacji do diety ketogenicznej to m.in.:

Dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego. Skutecznym sposobem redukcji masy ciała jest stosowanie diety o obniżonej kaloryczności, względem zapotrzebowania kalorycznego. Rodzaj diety należy dobrać do indywidualnych preferencji.

złe samopoczucie po jedzeniu - dieta ketogeniczna

Złe samopoczucie po jedzeniu – nietolerancja pokarmowa 

Złe samopoczucie po jedzeniu może być objawem nietolerancji pokarmowej na jeden ze składników posiłku. Symptomy nietolerancji są rożne w zależności od substancji. Przykładowo objawem nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego są wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania w jamie brzusznej, a także biegunka. Po zaobserwowaniu nietypowych reakcji warto przyjrzeć się składowi dania, aby ustalić, który jego składnik mógł spowodować symptomy. W celach diagnostyki przyczyny warto udać się do lekarza gastrologa i wykonać zlecone badania.

Złe samopoczucie po jedzeniu – choroby układu pokarmowego

Stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety w przypadku chorób lub schorzeń wymagających jej modyfikacji może powodować złe samopoczucie po jedzeniu. Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej lub wrzody żołądka, bądź dwunastnicy wymagają stosowania diety lekkostrawnej i spożywania jednorazowo małej porcji posiłku. Jedzenie dużych posiłków, bogatych w tłuszcze, błonnik pokarmowy i ciężkostrawne produkty np. kapustę, strączki, może wywoływać bóle i skurcze brzucha. Osoby z refluksem żołądkowo-pokarmowym powinny komponować dietę bardzo indywidualnie dobierając żywność. W większości przypadków zaleca się unikać ostrych dań i produktów kwaśnych. Schorzenia wymagające stosowania specjalnej diety to również:

Złe samopoczucie po jedzeniu – nieświeży pokarm

Złe samopoczucie po jedzeniu może być objawem spożycia pokarmu, którego termin przydatności do spożycia upłynął lub dania, które nie było przetrzymywane w odpowiednich warunkach np. lodówce. Gorsze samopoczucie może wynikać z uczucia przelewania w jamie brzusznej, wzdęcia czy biegunki.

Dieta na dobre samopoczucie

Dieta na dobre samopoczucie powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb danej osoby. Dobrze, aby jej menu uwzględniało produkty z pełnego ziarna, które pomagają regulować poziom cukru we krwi. Warto, aby była zasobna w warzywa i owoce, będące bogatym źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Wartościowym źródłem białka o właściwościach sycących będą różne gatunki mięs, jaja, nasiona strączków i produkty mleczne. Orzechy, nasiona i pestki, a także awokado i oleje roślinne to odżywcze produkty zapewniające zdrowe tłuszcze. W zbilansowanej diecie na dobre samopoczucie nie powinno także zabraknąć tłustych ryb morskich, które stanowią źródło kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu wspierającym nastrój. Posiłki można doprawiać ulubionymi ziołami, aby dania były smaczne i aromatyczne.

W codziennych posiłkach warto zadbać o obecność produktów będących źródłem tryptofanu. To aminokwas, który w organizmie przekształcany jest do serotoniny, potocznie określanej hormonem szczęścia. Źródłem tryptofanu są m.in. banany, czekolada, brązowy ryż, soczewica, fasola, ciecierzyca, owies, drób, skorupiaki, produkty sojowe, tuńczyk, jaja czy awokado.
 

Porcja świeżych artykułów

Zostaw swój numer!
Zadzwonimy!
Wysyłając formularz akceptujesz
Regulamin i Politykę prywatności
Lightdiet.pl korzysta z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe
Ustawienia
Akceptuję