Dieta baletnicy jest szczególnie popularna nie tylko wśród profesjonalnych tancerzy baletowych, ale także przyszłych panien młodych czy modelek szykujących się do pokazów mody i sesji zdjęciowych. Plan żywieniowy należy do grupy bardzo restrykcyjnych, a jego stosowanie wiąże się z licznymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Wyjaśniamy, na czym polega dieta baletnicy, co można na niej jeść, a także czy i dlaczego jej stosowanie nie jest bezpieczne dla zdrowia.
Na czym polega dieta baletnicy?
Dieta baletnicy jest wyjątkowo restrykcyjną kuracją odchudzającą, zapewniającą niewielką (głodówkową) dawkę kilokalorii. Celem diety baletnicy jest szybka utrata nadmiernej masy ciała. Plan żywieniowy trwa maksymalnie 10 dni, a jej twórcy nie zalecają przedłużania ze względu na ogromne ryzyko pojawienia się negatywnych, czasami wręcz niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych.
Dieta baletnicy jest zaliczana do grupy półgłodówek i składa się z 5. etapów. Każdy z nich trwa 2 dni i dopuszcza spożywanie określonych produktów, np. chudego mięsa, konkretnych warzyw, odtłuszczonego nabiału czy picie kawy. Oczywiście, nie można zapomnieć o regularnych ćwiczeniach. Zazwyczaj zaleca się włączenie aktywności fizycznej już od 3. dnia, aby zwiększyć efekt odchudzania.
Dieta baletnicy – dwa jadłospisy
Istnieją dwie wersje diety baletnicy, przy czym pierwsza z nich cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Obie są bardzo niskokaloryczne, niezbilansowane i ubogie w składniki odżywcze niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Nie bez powodu – założeniem tego planu odżywiania jest jak najszybsza utrata niechcianych kilogramów.
I wersja diety baletnicy – jadłospis
Dzień 1-2: Na samym początku diety baletnicy należy zrezygnować ze spożywania pokarmów stałych i zamiast nich sięgać wyłącznie po płyny. W pierwszych dwóch dniach planu należy wypijać po litrze wody i maksymalnie cztery filiżanki kawy dziennie (opcjonalnie z dodatkiem odtłuszczonego mleka).
Dzień 3-4: W tych dniach można przygotowywać posiłki składające się z niskotłuszczowych produktów mlecznych tj. mleka, kefiru, jogurtu, maślanki czy białego sera. Oczywiście, niezbędne są także płyny, jednak w nie większej ilości niż 2,5 litra dziennie.
Dzień 5-6: Czas na zamianę przetworów mlecznych na ziemniaki gotowane w mundurkach, w ilości nie większej niż 11 sztuk dziennie. W tym okresie można pić już więcej płynów – ilość dopuszczalnej wody i kawy wynosi ok. 3 litry.
Dzień 7-8: Należy spożywać wyłącznie maksymalnie 500 g chudego białego mięsa dziennie. Twórcy diety baletnicy zalecają wybór mięsa drobiowego, a więc z kurczaka lub indyka. W tych dniach ilość płynów nie może przekroczyć 2,5 litra na każde 24 godziny.
Dzień 9-10: Kolej na zielone warzywa – brokuły, ogórki, sałatę czy fasolę szparagową. Do posiłków można dodawać także pomidory w dowolnej ilości.
II wersja diety baletnicy – jadłospis
Drugi wariant diety baletnicy jest znacznie bardziej restrykcyjny i wyniszczający dla organizmu. Zamiast powyższego jadłospisu należy spożywać codziennie wyłącznie jeden produkt z listy dozwolonych artykułów spożywczych. Wśród nich znalazły się jajka, grejpfruty, szparagi, mleko, chude mięso, migdały, seler lub nawet sama woda i kawa.
Dieta baletnicy – efekty i skutki uboczne
Dieta baletnicy umożliwia zrzucenie od 10 do nawet 12 kg w ciągu 10 dni. Niestety, w większości przypadków radość z utraty kilogramów nie trwa długo, bo restrykcyjny plan żywieniowy niesie za sobą mnóstwo negatywnych skutków ubocznych, o których opowiadamy poniżej. Co istotne, stosowanie takiego menu wiąże się z nieuniknionym efektem jo-jo, czyli szybkim powrotem do poprzedniej, a nawet wyższej masy ciała niż wyjściowa.
Oprócz imponującej utraty kilogramów, wynikających z utraty wody, zubożenia zasobów glikogenu mięśniowego, a także pozbycia się resztek pokarmowych zalegających w przewodzie pokarmowym, dieta baletnicy nie może pochwalić się innymi zaletami. Należy podkreślić, że wartość kaloryczna diety nie zaspokaja minimalnego zapotrzebowania energetycznego ciała, niezbędnego m.in. do właściwego funkcjonowania układu oddechowego, trawiennego czy krwionośnego, a także utrzymania stałej temperatury ciała. Zamiast korzyści ma mnóstwo minusów. Na liście negatywnych skutków ubocznych restrykcyjnego planu żywieniowego znalazły się:
- niedobór białka, węglowodanów i tłuszczów,
- niedobór składników mineralnych i witamin,
- odwodnienie organizmu,
- rozregulowanie gospodarki hormonalnej,
- osłabienie,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- bóle i zawroty głowy,
- zasłabnięcia i omdlenia,
- pogorszenie samopoczucia,
- uczucie braku energii,
- rozdrażnienie,
- wygłodzenie,
- zaparcia,
- nudności,
- spowolnienie metabolizmu.
Czy dieta baletnicy jest bezpieczna?
Zdecydowanie nie. Dieta baletnicy to plan żywieniowy, który jest niezwykle restrykcyjny i wręcz wyniszczający dla organizmu. Właśnie dlatego dietetycy i specjaliści ds. żywienia odradzają stosowanie diety baletnicy. Wprowadzenie tak rygorystycznych zmian w odżywianiu to najprostszy sposób na narażenie ciała na wystąpienie mnóstwa negatywnych skutków ubocznych oraz doprowadzenie do poważnych problemów ze zdrowiem, które mogą zostać z Tobą już do końca życia. Choć dieta baletnicy nie jest tak naprawdę odpowiednia dla nikogo, bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej stosowania są:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- okres dojrzewania.
Jeśli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, o wiele lepszym wyborem będzie pożywna i odpowiednio zbilansowana dieta, dzięki której waga będzie stopniowo obniżać się, a Ty nie zauważysz żadnych niechcianych skutków ubocznych. Takie właśnie menu oferujemy w LightDiet.pl! Z naszą dietą pudełkową osiągniesz wyznaczony cel bez ryzyka wystąpienia efektu jo-jo czy narażania swojego zdrowia.
Porcja świeżych artykułów



Dieta na wysoki cholesterol. Co jeść, a czego unikać?
Jak skomponować jadłospis, aby obniżyć wysoki cholesterol? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy produkty obniżające poziom cholesterolu oraz zasady diety ukierunkowanej na zmniejszenie poziomu cholesterolu.
.jpg)
Ile posiłków dziennie jeść dla zdrowia? Zasady zdrowej diety w pigułce
Ile posiłków dziennie jeść, by czuć się dobrze? A ile, gdy chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów? Wyjaśniamy, dlaczego warto spożywać regularne posiłki w ciągu dnia, a także jakie są zasady zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli jeszcze nie znasz tych wytycznych lub chcesz je sobie odświeżyć, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Przedstawiliśmy je w pigułce!

Jedzenie późnym wieczorem – jaki ma wpływ na zdrowie i sylwetkę?
Jedzenie późnym wieczorem obfitych i tłustych pokarmów ma niekorzystny wpływ na jakość snu. Może również powodować dolegliwości trawienne, takie jak zgaga, wzdęcia czy niestrawność. Nie oznacza to jednak, że kolacja to posiłek zbędny. Przeciwnie! Podpowiadamy, co jeść przed snem, aby dobrze spać, a także kiedy zjeść kolację.