Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce rozpocznie się prawdziwa świąteczna gorączka – zakupy, pakowanie prezentów, dekorowanie domu, przystrajanie choinki i opracowywanie menu na wigilijną ucztę oraz kolejne dni. Jeśli martwisz się, że trzy dni celebracji w rodzinnym gronie sprawią, że na wadze pojawi się kilka kilogramów więcej lub nie chcesz przerywać odchudzania na czas Bożego Narodzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem! Przygotowaliśmy zbiór przydatnych wskazówek specjalnie dla Ciebie. Wśród nich znajdziesz pomysły na dietetyczne posiłki na święta, dzięki którym nie musisz rezygnować z ulubionych, tradycyjnych smaków.
Kilka zasad dietetycznych świąt
Już na samym początku warto podkreślić – zjedzenie kawałka ciastka, ulubionych makiełków czy większej porcji śledzi nie sprawi, że efekty odchudzania pójdą na marne. Odchudzanie, a także zwiększanie masy ciała to proces długotrwały i wieloetapowy. Nawet stosując dietę odchudzającą, możesz pozwolić sobie na przyjemności, szczególnie w tak wyjątkowym, wyczekiwanym przez cały rok okresie. Boże Narodzenie to idealny moment na odpoczynek i spędzenie czasu w gronie najbliższych. Nie pozwól, aby nieustanne myślenie o dietetycznych posiłkach na święta zniszczyło Ci te chwile.
Pamiętaj również, że jeśli na czas świąt pozwolisz sobie na odstępstwa, nie powinieneś się za nie karać. Jeżeli natomiast zasady diety odchudzającej chcesz stosować również podczas Świąt Bożego Narodzenia, mamy kilka przydatnych wskazówek. Gdy zasiądziesz do stołu, przyjrzyj się potrawom i wybierz te, które najbardziej chcesz spróbować. Nałóż sobie niewielkie porcje każdej z nich i zjedz je powoli, skupiając się na smaku i odczuciach. Możesz zrezygnować z zagryzania potraw ziemniakami, pieczywem lub kaszą. Stawiaj na warzywa, które nie są zatopione w tłustych sosach lub majonezie. Zamiast panierowanej ryby wybierz pieczoną bez otoczki. Do picia wybierz wodę, napary ziół lub niesłodzoną herbatę. Z powodzeniem możesz także wypić kawę. Spróbuj wybranych ciast wybierając mniejsze kawałki lub dzieląc się większym z partnerem, rodzicem lub rodzeństwem. Dobrym pomysłem jest także częste wstawanie od stołu, dzięki któremu unikniesz podjadania z nudów. Po wieczerzy zaproponuj jej członkom spacer, dzięki którym nie tylko spalicie odrobinę bożonarodzeniowych kalorii, ale także dotlenicie organizm i poprawicie swoje samopoczucie.
Dietetyczne potrawy wigilijne
Co roku marzysz o tradycyjnej uczcie wigilijnej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby 24 grudnia podać dietetyczne posiłki na święta w Twojej ulubionej wersji. Mamy kilka sprawdzonych pomysłów, jak to zrobić!
- Barszcz czerwony to idealny sposób na rozgrzanie w zimny, wigilijny wieczór. Jeśli nie chcesz, aby miał zbyt wiele kalorii, wystarczy, że zrezygnujesz ze śmietany i dosładzania. Dodatkowo, zamiast dodawać do niego kupne uszka, może w tym roku warto spróbować swoich sił i przygotować je samodzielnie? Doskonałym wyborem będą mąki gryczana lub razowa, które zawierają sporą ilość błonnika. Ponadto, zamiast wielu małych pierożków możesz zjeść symboliczne 2-3 sztuki.
- Zupa grzybowa to aromatyczny wywar, który sam w sobie stanowi smaczną przystawkę. Aby nie zwiększać jej kaloryczności, podawaj ją bez tłustej śmietanki 30% lub dodaj niewielką ilość niskotłuszczowej o zawartości 12%. Ponadto wzbogać zupę niedużą ilością kaszy lub makaronu – najlepiej pełnoziarnistego.
- Karp jest obowiązkowym gościem na świątecznym stole. Tradycyjnie ryba jest smażona w panierce, która chłonie obecny na patelni tłuszcz. O wiele zdrowszym, lekkostrawnym i mniej kalorycznym pomysłem będzie upieczenie karpia obłożonego plastrami cebuli i cytryny, słupków marchwi i pietruszki lub w towarzystwie ulubionych przypraw. Smak gotowej potrawy podbije podniebienia Twoich wigilijnych gości, a także pozwoli oszczędzić sporo kalorii.
- Kapusta z grochem jest niezwykle smaczna, a także bogato odżywcza. Najlepiej przygotować ją z dobrej jakości kiszonej kapusty, gotowanego grochu, cebulki i z niewielką ilością oleju. Niezbędne przyprawy to pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i kminek. Aby nie zwiększać kaloryczności kapusty z grochem, zrezygnuj z zasmażki i dużej ilości tłuszczu.
- Kutia jest smaczną potrawą wigilijną, która może być bardzo kaloryczna. Aby ją odchudzić i przygotować z niej dietetyczny posiłek na święta, samodzielnie przygotuj masę makową. Gotowe są bogate w cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, które nie są wartościowe dla organizmu. W domowej wersji część miodu zastąp erytrytolem lub stewią, a także dodaj mniej bakalii.
- Pierogi mają najmniej kalorii, jeśli są gotowane w wodzie i nieobsmażane. Podając je podczas wigilijnej uczty, ogranicz ilość roztopionego masła lub oleju z cebulką, a najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj.
- Sałatka jarzynowa dla wielu ludzi jest królową Bożego Narodzenia. Jeżeli i Ty należysz do grona jej miłośników, to znakomitym sposobem na zrobienie z niej dietetycznego posiłku na święta, jest zastąpienie częściowo majonezu jogurtem naturalnym lub mniej klaorycznym wegańskim majonezem.
- Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast, które jest wysokobiałkowe i sycące. Do jego przygotowania warto wykorzystać niskotłuszczowy twaróg sernikowy lub samodzielnie zmielony biały półtłusty ser. Aby ciasto było mniej kaloryczne można pominąć spód, cukier zastąpić erytrytolem, a także zrezygnować z dodatku kremowego serka lub śmietany.
Dietetyczne posiłki na deser, czyli jak odchudzić słodkości na święta
Święta nie są kompletne bez odrobiny słodkości. I nie mówimy tutaj o kutii, a o ulubionych, pachnących i pysznych ciastach, które w trakcie Bożego Narodzenia je się praktycznie po każdym obiedzie. Jak je odrobinę odchudzić? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Najlepiej przygotować samodzielnie słodkości, używając do tego zdrowych składników i kontrolując wielkość porcji. Ponadto możemy odnaleźć przepis na lekkie ciasta, będące odpowiednikami tradycyjnych.
Do pieczenia ulubionych ciast wykorzystaj zdrowsze zamienniki cukru, na przykład erytrytol czy stewię, które nie dostarczają kalorii. Część pszennej oczyszczonej mąki możesz zastąpić pełnoziarnistą. Ogranicz też dodatek masła, oleju czy margaryny. Często tłuszcze w ciastach można częściowo zastąpić mlekiem, jogurtem, musem z jabłek lub banana, które pożądanej nadadzą wilgotności. Ponadto możesz upiec ciasta z wykorzystaniem strączków – fasoli, ciecierzycy – które będą bardziej sycące ze względu na wysoką zawartość błonnika w nasionach.
Jeśli jednak nie możesz przeznaczyć swojego czasu na pieczenie udaj się do dobrej cukierni lub piekarni. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą na stronie internetowej, gdzie często podawana jest też wartość odżywcza wyrobów. Zrezygnuj z zakupu ciast polanych lukrem czy czekoladą, zawierających tłuste maślane kremy lub wiele kajmaku. Już na pierwszy rzut oka widać, że są bardzo kaloryczne. Lepsze będą ciasta posypane cienką warstwą cukru pudru i z dodatkiem owoców. Przed podaniem ciast gościom możesz pokroić je na mniejsze niż zwykle kawałki. Dzięki temu każdy będzie mógł spróbować więcej rodzajów, zamiast zjeść jeden większy, który nasyci.
Pamiętaj, że rewelacyjną alternatywą dla kawałka sernika czy piernika są świeże owoce, które nie tylko zaspokoją ochotę na słodkości, ale także zapewnią Twojemu organizmowi cenną dawkę witamin. Dlatego podając ciasto na stół, zadbaj o miskę świeżych owoców – sprawdzą się winogrona, mandarynki, pomarańcze, jabłka.
Porcja świeżych artykułów
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!
Dieta oczyszczająca jelita. Co jeść i pić, aby oczyścić jelita?
Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.