Zastanawiasz się, czym zajmuje się dietetyk? Znamy odpowiedź! Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy o zadaniach specjalisty w dziedzinie żywienia. Dowiesz się też o konkretnych problemach, w których może Ci pomóc dietetyk.
Dietetyk – czy tylko od diety odchudzającej? Na czym polega praca dietetyka?
Dietetyk zajmuje się żywieniem zarówno u osób zdrowych, jak i chorych, oraz wpływem pożywienia na funkcjonowanie całego organizmu. Specjalista musi mieć wiedzę nie tylko z zakresu zdrowego odżywiania, ale także psychologii, biochemii, anatomii i medycyny. Do jego innych zadań zaliczamy także:
- edukację żywieniową,
- promocję zdrowia,
- badanie produktów żywnościowych,
- układanie planów żywieniowych dla osób zdrowych, chorych, dzieci, seniorów, kobiet w ciąży i karmiących piersią czy sportowców,
- kontrolę nad przestrzeganiem zasad zdrowego odżywiania w miejscach żywienia zbiorowego,
- tworzenie wytycznych w leczeniu różnych zaburzeń żywieniowych.
A to dopiero początek, bo lista tego, czym zajmuje się dietetyk, jest naprawdę długa. Wybierając się do specjalisty, możesz umówić się do:
- dietetyka klinicznego (żywienie osób chorych),
- psychodietetyka (zaburzenia odżywiania, leczenie nadwagi, otyłości i niedowagi),
- dietetyka sportowego (pomoc osobom aktywnym fizycznie).
Kiedy wybrać się do dietetyka?
To, czym zajmuje się dietetyk, jest bezpośrednio związane z zakresem jego specjalizacji. Pamiętaj, że niektórzy dietetycy skupiają się wyłącznie na wparciu profesjonalnych sportowców, podczas gdy u innych znajdziesz pomoc w przypadku chorób układu pokarmowego i nie tylko. Kiedy w takim razie warto się umówić do dietetyka? Wizyta u specjalisty jest polecana, gdy:
Chcesz schudnąć lub przytyć – to jedno z podstawowych zadań dietetyka. Specjalista przygotuje dla Ciebie indywidualnie dopasowaną dietę, dzięki której albo pozbędziesz się zbędnych kilogramów, albo przybierzesz na wadze.
Zmagasz się z zaburzeniami odżywiania – w takich przypadkach konieczna jest współpraca dietetyka z psychologiem, potrafiąca przynieść bardzo dobre rezultaty.
Masz zdiagnozowane alergie i nietolerancje pokarmowe – wizyta u dietetyka to nie tylko znakomity sposób na znalezienie „winowajców” problemów żołądkowych i skórnych, ale także na uzyskanie pomocy w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety eliminacyjnej.
Jesteś w ciąży lub karmisz piersią – tak wyjątkowy okres w życiu kobiety wymaga szczególnego zadbania o to, co każdego dnia ląduje na jej talerzu. W takich sytuacjach dietetyk pomaga w przygotowaniu diety, dzięki której maluszek będzie zdrowo rosnąć, a u mamy zostaną złagodzone nieprzyjemne dolegliwości.
Masz chorą tarczycę – niepozornie niewielki narząd potrafi naprawdę namieszać w organizmie. Właśnie dlatego, oprócz leczenia farmakologicznego, warto umówić się na wizytę u dietetyka, który pomoże Ci w przypadku niekontrolowanego przyrostu ciała czy problemów z gospodarką węglowodanową.
Zmagasz się z problemami ze strony układu pokarmowego – pod tym pojęciem kryje się wiele dolegliwości i chorób, takich jak zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit czy choroba Leśniewskiego-Crohna. Każdej z nich towarzyszą nieprzyjemne, czasami wręcz bolesne objawy, które wyeliminować pomoże Ci właśnie dietetyk.
Czym jeszcze zajmuje się dietetyk? Pomoc odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty jest polecana w przypadku cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy efektu jo-jo. Dobrym pomysłem będzie też umówienie wizyty w przypadku, gdy chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe lub przejść na dietę wegetariańską czy dietę wegańską, dietetyk pomoże Ci odpowiednio zbilansować dietę, tak by uniknąć niedoborów żywieniowych.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Jeśli wybierasz się do dietetyka, to pamiętaj o:
- wynikach badań krwi (morfologia, panel tarczycowy i cukrzycowy, lipidogram),
- 7-dniowym dzienniczku żywieniowym (nie jest to konieczne, jednak znacząco ułatwia konsultacje i znalezienie problemów w odżywianiu),
- liście leków i suplementów, które przyjmujesz,
- liście ewentualnych chorób, dolegliwości oraz alergii i nietolerancji pokarmowych.
A czym zajmuje się dietetyk w LightDiet.pl?
Wiesz już, czym ogólnie zajmuje się dietetyk. A co należy do zadań specjalistów, współpracujących z LightDiet.pl? Tak naprawdę – w przypadku naszych ekspertów – zakres działań jest bardzo podobny, jednak współprace odbywają się nie w gabinecie, a zdalnie. Dzięki temu możesz skorzystać z pomocy naszych dietetyków bez względu na miejsce zamieszkania – wystarczy, że Twoje miasto znajduje się na liście lokalizacji, w których jest dostępny catering dietetyczny LightDiet.pl.
Nasi dietetycy przede wszystkim służą pomocą jeszcze przed zamówieniem diety pudełkowej. To właśnie oni wspierają klientów w wyborze odpowiedniego planu żywieniowego, jednocześnie wyliczając ich zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrane menu będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz indywidualnych czynników, takich jak: wiek, płeć, aktualna waga, cel diety, preferencje żywieniowe, rodzaj wykonywanej pracy i poziom aktywności fizycznej.
Czym jeszcze zajmują się dietetycy w LightDiet.pl? To także oni odpowiadają za opracowywanie naszych smacznych i zdrowych diet pudełkowych. Doświadczeni specjaliści komponują jadłospisy w taki sposób, aby w każdym z nich znalazła się odpowiednia ilość cennych składników odżywczych oraz makro- i mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Później nasi kucharze przygotowują opracowane przez dietetyków posiłki, dbając o to, aby były nie tylko zdrowe, ale także pyszne.
Porcja świeżych artykułów



Dlaczego warto wybierać produkty pełnoziarniste?
Spożywanie produktów pełnoziarnistych w ramach codziennej zbilansowanej diety wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste i jakich wartości odżywczych dostarczają. Podpowiadamy również jak wybierać dobre pieczywo pełnoziarniste w gąszczu bochenków, które udają zdrowszą alternatywę dla jasnego chleba.

Jaki makaron jeść na diecie?
Makaron to lubiany produkt zbożowy ze względu na uniwersalne zastosowanie w kuchni oraz różnorodność kształtów. Spaghetti, penne, gniazdka czy orzo to tylko przykłady rodzajów makaronów, które można klasyfikować również ze względu na rodzaj mąki, z jakiej powstały. Jaki makaron jeść na diecie odchudzającej, cukrzycowej, lekkostrawnej, bezglutenowej i ketogenicznej? Mnogość możliwości może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Co jeść na ładną cerę i włosy?
Ładna cera i włosy są wizytówką każdej kobiety i mężczyzny. Kluczem do ich dobrej kondycji jest odpowiednia dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze. W tym artykule podpowiemy, jakie składniki pokarmowe mają kluczowe znaczenie oraz co jeść na ładną cerę i włosy.