Szukasz skutecznego sposobu na zrzucenie niechcianych kilogramów? Jednym z często polecanych planów żywieniowych jest dieta South Beach. To właśnie ją bierzemy dziś pod lupę i sprawdzamy, jakie są jej zasady, wady i nie tylko. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat amerykańskiego menu, które stosowały takie gwiazdy jak Oprah Winfrey, Nicole Kidman czy Eva Mendes!
Zasady Diety South Beach
Dieta South Beach została opracowana już w 1995 r. Jej autorem jest amerykański kardiolog, Arthur Agatston. Co ciekawe, początkowo plan żywieniowy był przeznaczony przede wszystkim dla osób, które zmagają się z cukrzycą czy chorobami serca. Dopiero kilka lat później jego kuracja stała się jedną z najczęściej stosowanych niskowęglowodanowych diet odchudzających w Stanach Zjednoczonych.
Zasady diety South Beach są dość proste. Podczas kuracji należy:
- wykluczyć z codziennego menu węglowodany proste i tłuszcze zwierzęce (szczególnie tłuszcze nasycone),
- spożywać 5 posiłków dziennie, w których muszą znaleźć się warzywa,
- sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym,
- unikać uczucia przejedzenia.
Sama kuracja dzieli się na 3 fazy:
- I faza – trwa 23 tygodnie, polega na mocnym ograniczeniu kalorii do maksymalnie 1500 dziennie,
- II faza – trwa tyle, ile potrzeba do uzyskania wymarzonej wagi. Podczas tej fazy można od czasu do czasu pozwolić sobie na produkty o wyższym IG,
- III faza – brak konkretnych ram czasowych, polega na spożywaniu produktów o niskim IG oraz utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Kto może przejść na dietę South Beach?
Dieta South Beach jest polecana przede wszystkim osobom z nadwagą lub otyłością, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jednak jej twórcy podkreślają, że z korzyści, jakie niesie za sobą zmiana nawyków żywieniowych, mogą skorzystać również pacjenci ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym. Dlaczego? Ponieważ codzienne menu całkowicie wyklucza wszystkie produkty z wysokim indeksem glikemicznym, które są przyczyną niebezpiecznego poziomu cukrów we krwi.
Przeciwwskazania do stosowania diety South Beach
Czy dieta South Beach jest dla każdego? Zdecydowanie nie. Zachwalany plan żywieniowy pod żadnym pozorem nie powinien być stosowany przez osoby, u których zdiagnozowano:
- cukrzycę,
- hipoglikemię,
- refluks żołądkowoprzełykowy,
- wrzody żołądka,
- choroby wątroby,
- choroby nerek.
Dodatkowo, przeciwwskazaniem do przejścia na dietę South Beach jest również podwyższony poziom cholesterolu oraz alergie na jakiekolwiek produkty stosowane w codziennych jadłospisach. Nie powinny stosować jej również dzieci i młodzież. Pamiętaj, że każda zmiana nawyków żywieniowych powinna być konsultowana z lekarzem lub dietetykiem!
Dieta South Beach – opinie i efekty
Dieta South Beach bez wątpienia jest od kilkunastu lat jednym z najpopularniejszych planów żywieniowych. Szczególnie dużo informacji na jej temat można znaleźć w Internecie, gdzie osoby przestrzegające zasad każdej fazy dzielą się swoimi doświadczeniami. Zwolennicy takiego sposobu odżywiania chwalą, oczywiście, szybkie spadki na wadze. Niektórzy z nich narzekają jednak na rozdrażnienie, problemy z koncentracją i osłabienie organizmu.
A jak to jest z efektami stosowania diety South Beach? Te zdecydowanie robią wrażenie, bo już w ciągu pierwszego miesiąca można zauważyć dość imponującą utratę tkanki tłuszczowej, która wynosi przynajmniej 8 kg. Po zakończeniu kuracji waga może spaść nawet o 20 kg.
Dieta South Beach – zalety i wady
Wiesz już, na czym polega dieta South Beach i dla kogo jest przeznaczona. Czas sprawdzić, jakie są jej zalety i wady. Zacznijmy od korzyści, jakie niesie za sobą tak restrykcyjny jadłospis. Zaliczamy do nich:
- eliminację węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, co może mieć pozytywny wpływ na tymczasową regulację poziomu cukru we krwi,
- brak uczucia głodu dzięki wysokiej zawartości białka w posiłkach,
- wprowadzenie do codziennej diety warzyw, które są smacznym i zdrowym źródłem cennych witamin oraz składników mineralnych,
- ograniczenie tłuszczów nasyconych, które sprawdzi się doskonale w profilaktyce chorób układu krążenia i pomoże w obniżeniu złego cholesterolu,
- naukę regularnego spożywania posiłków.
Lista zalet, którymi może pochwalić się popularna dieta South Beach, robi wrażenie. Czy ma ona w takim razie jakieś wady? Najważniejszą z nich jest niepokojąca lista skutków ubocznych, które mogą pojawić się w momencie nieprzestrzegania wszystkich zasad planu żywieniowego. Zaliczamy do nich między innymi:
- osłabienie,
- rozdrażnienie,
- problemy z koncentracją,
- zmęczenie,
- niedobory witamin i składników mineralnych (w szczególności wapnia).
Nie bez znaczenia jest również mocne ograniczenie węglowodanów w pierwszej fazie diety, które może prowadzić do zaburzeń równowagi węglowodanowej, oraz ryzyko wystąpienia efektu jo-jo w sytuacji, gdy zdecydujesz się na nagłe przerwanie kuracji.
Czy warto przejść na dietę South Beach?
Możliwość zrzucenia przynajmniej 8 kilogramów już w pierwszym miesiącu sprawia, że dieta South Beach nie może narzekać na brak popularności – i to także wśród hollywoodzkich gwiazd. Czy to oznacza, że przejście na nią jest dobrym pomysłem? Jeśli zależy Ci na schudnięciu bez jednoczesnej utraty zdrowia, to o wiele lepszym wyborem będzie odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy. Dzięki niemu nie narazisz się na niedobory czy nieprzyjemne skutki uboczne. Chcesz zrobić pierwszy krok w kierunku wymarzonej sylwetki? Zamiast eksperymentować z dietą South Beach, dietą bananową czy jajeczną, postaw na sprawdzony sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, jakim są starannie zbilansowane posiłki w naszej diecie pudełkowej.
Porcja świeżych artykułów
Dieta śródziemnomorska – zasady, efekty, jadłospis i przepisy
Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania, który warto poznać. Z jej dobroczynnych właściwości skorzystają zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z wysokim cholesterolem, zaparciami czy otyłością. Zastanawiasz się na czym polega dieta śródziemnomorska i jakie są jej zasady? Przybliżamy je w poniższym materiale. Znajdziesz w nim również śródziemnomorski jadłospis wraz z przepisami.
Produkty z dużą ilością białka
Dieta wysokobiałkowa najlepsza na redukcję? Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Z tego artykułu dowiesz się co zawiera białko i jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik. A także - kto powinien jeść produkty zawierające dużo białka. Zapraszam do czytania!
Dieta oczyszczająca jelita. Co jeść i pić, aby oczyścić jelita?
Dieta oczyszczająca jelita wspiera organizm w walce z zaparciami. Jej skomponowanie jest łatwe i nie wymaga kupowania drogich lub trudno dostępnych produktów. Z artykułu dowiesz się, co jeść żeby oczyścić jelita ze złogów oraz poznasz listę produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Podpowiadamy, co pić na jelita oraz jakie są zalecane ilości płynów do spożycia każdego dnia.